Proč je důležité o okna pečovat?

Okna jsou důležitou součástí každého domu nebo bytu. Aby nám však dobře sloužila, je nezbytné o ně pravidelně pečovat a v případě potřeby je opravit nebo vyměnit.

Okna jsou neustále vystavována povětrnostním vlivům, které mohou časem poškodit těsnění, kování nebo rámy. Pokud se tak stane, mohou se okna začít propouštět chlad nebo teplo, což povede ke zvýšení nákladů na vytápění nebo chlazení. Kromě toho mohou poškozená okna způsobit únik tepla nebo vody, a plíseň nebo kondenzát na sebe nenechají čekat.

Plastové prvky by se měly čistit alespoň jednou ročně. K tomuto účelu stačí použít měkký hadřík nebo houbičku s mýdlovým roztokem. Velmi důležité je nepoužívat agresivní domácí chemii na kovo-plastové profily. Je nutné zjistit složení čisticího prostředku. Pro PVC je škodlivý kontakt s takovými složkami, jako jsou například:

  • alkohol,
  • aceton,
  • kyseliny,
  • louhy,
  • abrazivní látky.

Okenní těsnění se postupně opotřebovává a ztrácí své vlastnosti, což zapříčiní únik tepla nebo chladu z domu. Výměna okenního těsnění je proto důležitým krokem k zajištění energetické úspory a snížení nákladů na vytápění nebo chlazení.

Výměna okenního kování je další častý požadavek. Je nevyhnutelné, pokud je kování poškozeno nebo nefunguje správně. Taková porucha způsobuje, že se okna špatně otevírají nebo zavírají. Mimo jiné to ohrožuje i vaši bezpečnost. Výměna okenního kování je poměrně náročná záležitost, kterou je nejlepší svěřit odborníkovi.

Jaké jsou nejčastější závady oken?

Další nejběžnější závady oken jsou:

  • Ztráta těsnosti: je způsobena opotřebením nebo poškozením okenního těsnění. To může vést k propouštění tepla nebo chladu, a tím ke zvýšení nákladů na vytápění nebo chlazení.
  • Poškození rámu: může být způsobeno povětrnostními vlivy, mechanickým poškozením nebo špatnou instalací. Poškození rámu také hodně zkracuje životnosti oken.

Společnost MistrHouse nabízí údržbu a opravu oken v Praze. 

Společnost MistrHouse nabízí komplexní služby v oblasti opravy a výměny oken. Naši odborníci mají dlouholeté zkušenosti a znalosti, a proto vám zaručí kvalitní a profesionální servis.

Pokud chcete mít záruku, že vaše okna plní svou funkci na 100 %, neváhejte se obrátit na odborníky. A ty najdete v MistrHouse.