Levandule v květináči: jak o ni pečovat, aby vypadala krásně. Vše o péči, pěstování a zimování levandule

Pokud sníte o levandulových slevách, ale nemáte zahrádku, můžete si levanduli pěstovat v květináči. K tomu se nejlépe hodí francouzská levandule. Co musíte mít na paměti, abyste vyrostli do krásy? Podívejte se, jaké nádoby a zeminu vybrat a kam ji na balkón či zahradu dát, a také jak levanduli přezimovat.

Levandule krásně vypadá a voní. Poskytuje potravu včelám, odpuzuje moly a jiný hmyz, má sedativní a baktericidní vlastnosti. Jeho vůně je relaxační. Je to rostlina, kterou stojí za to milovat a mít ji v květináči.

Jak zasadit levanduli do květináče?

Různé odrůdy levandule budou fungovat v domácnosti, na zahradě, v květináči nebo v zemi. V pěstování jsou nejoblíbenější: levandule francouzská a úzkolistá.

Levandule francouzská ( lavadula stoechas ) je mnohem jemnější a citlivější než levandule úzkolistá, které se v našich klimatických podmínkách docela daří. Francouzská odrůda jen stěží snáší pokles teplot pod -5 stupňů Celsia, takže chladnou zimu jistě nepřežije. Může být pěstována jako sezónní rostlina nebo v květináči. Má mnohem větší květenství, které připomíná klas, z něhož vyrůstají „křídla“.

Levandule naroubovaná na kmen

Obvykle se levandule francouzská roubuje na kmen. Vypadá to jako malý strom. Pečuje se o něj stejně jako o ostatní keřovité formy. Jen je třeba pamatovat na správný řez, aby rostlina zůstala ve správném tvaru.

Levandule úzkolistá se na kmen spíše neroubuje, protože je o něco choulostivější.

Jak pečovat o levanduli v květináči doma i na zahradě?

Péče a pěstování levandule v květináči není náročné, ale vyplatí se znát pár důležitých rad, aby rostla zdravě a bujně.

Nejdůležitější pravidla pro pěstování levandule v květináči:

  • Levandule vyžaduje slunné, chráněné stanoviště, chráněné před větrem a dobře propustnou, lehkou, zásaditou půdu (substrát je dobré smíchat s malým množstvím písku nebo štěrku).
  • Nesnáší přebytečnou vodu, stín a příliš těžký substrát. Mělo by se zalévat poměrně často, ale podávejte malé porce vody.
  • Správné prořezávání je důležitým krokem péče . Stříhání levandule si zachovává svůj pěkný zvyk a podporuje opětovné kvetení.