Kaufland a Lidl rozšíří testování zpětného odběru PET lahví a plechovek

Obchodní řetězce Kaufland a Lidl do konce letošního roku rozšíří svůj testovací projekt zpětného odběru PET lahví a plechovek do dalších měst. Doposud oba obchody nabízely možnost zpětného odběru v šesti provozovnách, kde se za tři měsíce provozu vybralo přes 260.000 obalů.

Oba obchody patří do německé skupiny Schwarz. Novinářům to dnes řekli představitelé řetězců. Legislativu, která by v ČR zavedla zálohování PET lahví a plechovek, připravuje ministerstvo životního prostředí. Nejdříve by se mělo spustit v polovině roku 2025.

Kaufland a Lidl nabízely možnost vracet obaly v Praze, Brně, Plzni, Olomouci a Šternberku v automatech, kde se běžně vrací lahve od piva. Nově mají přibýt v provozovnách v Karlových Varech, Ústí nad Labem, Zlíně a Pardubicích. Za vrácené obaly dostávají lidé slevové kupony.

Ministerstvo v připravované legislativě počítá s tím, že by se zálohování mělo týkat lahví a plechovek od nealkoholických nápojů v objemu od 0,1 litru do až tři litry a alkoholických nápojů s obsahem do 15 procent alkoholu. Obchodníci budou mít povinnost nabídnout místo na vracení v obchodech s plochou nad 50 metrů čtverečních, sběrných míst by mělo být asi 11.000. Počítá se sběrnými místy i v čerpacích stanicích. Záloha by se podle ministerstva měla pohybovat mezi čtyřmi až pěti korunami.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza připomněl, že podle analýzy svazu bude spuštění systému zálohování stát zhruba 5,2 miliardy Kč a další 1,3 miliardy ročně bude stát provoz systému. Analýza uvedla, že hlavní tíhu vybudování a provozu systému na zálohování obalů ponesou obchody.