Jak na údržbu auta v zimním období poradí Automyčka Express

Zima je pověstná tím, že naše automobily dostávají nejvíce zabrat. Neustálá vlhkost, mrazy a změny teplot, sůl na silnicích, omrzání různých částí vozu – zkrátka to není taková pohoda, jako když venku panuje mírnější klima.

Nicméně není nutné se zimy přehnaně obávat, stačí být jen dobře připraven a pohlídat si klíčové záležitosti, které jsou pro udržení auta v dobrém stavu zásadní.

A pokud jste novým majitelem auta a nikdy jste nic podobného nedělali anebo jste tomu zkrátka doposud nevěnovali pozornost, můžete se inspirovat našimi tipy uvedenými níže.

  1. Pojistěte si lak před zimou

Ne, nemyslíme to doslova. Ale něco byste pro výdrž vašeho laku udělat měli, protože je důležitým ochranným prvkem karoserie. Ve chvíli, kdy je poškozen nebo oslaben, může přímo na kov úplně vše, čím zrovna prosvištíte.

To znamená sůl, nečistoty a chemikálie, které časem mohou plechy úplně rozežrat a rozleptat. Být důsledný v tomto bodě je tedy zcela stěžejní.

Pro ochranu laku můžete použít vosky různých typů, sealanty anebo dokonce velmi efektivní keramickou ochranu. Všechny tyto prostředky umí vytvořit dostatečnou bariéru, aby se přímo k laku nedostalo vůbec nic.

  1. Nezapomínejte na mytí

Jde to trochu proti naší intuici, ale i v zimě by se mělo auto pravidelně umývat. Začít bychom měli již před zimním obdobím v rámci shora popsaného ošetření laku.

Ochrana laku totiž nelze aplikovat na znečištěný povrch, automobil tedy před ní musí být perfektně čistý. Je na místě se zamyslet i nad dekontaminací laku, díky které bude ochranný film ještě efektivnější.

Nicméně i v zimním období pravidelně myjte, možná v chladu nebudete schopní pokaždé dosáhnout dokonalé čistoty, avšak i rychlejší opláchnutí má svůj smysl.

  1. Jsou tu i ostatní součásti

Péčí o karoserii to samozřejmě nekončí. Nejintenzivnější styk s nečistotami z vozovky přirozeně zažívají kola automobilu.

Možná vás překvapí, že pro kovové disky i pneumatiky existuje celá řada ochranných přípravků – lze aplikovat vosk na disky či keramickou ochranu s tímto určením a pro pneumatiky pak též voskování a jiné způsoby impregnace.

Jako vedlejší efekt tím získáte i hezčí a dlouhotrvající vzhled kol i gumových součástí a dodáte svému autu auru určitého luxusu a zachovalosti.

  1. Po zimě buďte také důkladní

Shora uvedené body nejsou zdaleka jedinými možnostmi, jak auto před zimou nebo v jejím průběhu adekvátně chránit. Zároveň však doporučujeme generální vyčištění interiéru i exteriéru automobilu po zimě, kdy auto prochází velkou zátěží.

Zhodnotíte tak stávající stav a napravíte, co třeba mrazivé období způsobilo.

A jestli se vám do toho nechce svépomocí a raději byste svůj čas věnovali něčemu jinému, navštivte pobočku Automyčka Express, kde vám poradí, jaký jarní restart bude ideální vzhledem k typu vašeho auta i vašemu rozpočtu pro tyto účely.

NÁŠ TIP: Kvalitní celopolepy aut a polep aut fóliemi najdete v profesionální Wrapstyle centru v OD Kotva – Praha 1.