Víte, že existuje Světový den plevele

Plevel jsou rostliny, které zemědělci nebo zahrádkáři ve svých plodinách nechají. Často soutěží s žádoucími druhy o světlo, vodu a živiny a mohou vyčerpat úrodu až o 50 %. Tyto rostliny jsou však často cenné z různých důvodů a stojí za to se na ně dívat jinak, zejména 28. března na Den ocenění plevele.

28. březen je Světovým dnem ocenění plevele. Ale co je to plevel? Prof. dr hab. Zuzanna Sawinska z katedry agronomie Fakulty zemědělství, zahradnictví a bioinženýrství Poznaňské univerzity přírodních věd připomíná, že anglický spisovatel Richard Mabey ve své knize Weeds: In Defence of Nature’s Most Unloved Plants definoval rostliny jako plevel, že „ zasahovat do našich plánů nebo našich objednaných map světa.“ Dodává však, že jakákoliv nežádoucí rostlina na poli plodin je běžně považována za plevel.

Zakázané rostliny

– Rozdíl mezi plevelem a tím, co by se dalo nazvat úctyhodnými rostlinami, není ani tak botanický jako výsledek lidského hodnocení jejich hodnoty. Plevel roste tam, kde je nežádoucí a vytlačuje rostliny, které jsou pro nás z různých důvodů cenné, jako jsou plodiny a květiny. Často hyzdí pečlivě navržené zahrady. Richard Mabey nazývá plevel „vetřelci“, „zeleninovými partyzány“ a „psanci“.

Čím se plevele vyznačují? Rychle klíčí, mají zrychlený vývojový cyklus, snadněji a efektivněji se šíří. Mohou také velmi dlouho ležet ladem a klíčit, když jsou vhodné podmínky. „Jedním příkladem jsou druhy plevele, které nebyly vidět desítky let a rostly v troskách, které zůstaly po německém bombardování Londýna během druhé světové války. Ještě pozoruhodnější jsou nedávné archeologické vykopávky, kde mj. semena plevelů, která začala klíčit. A některé z nich jsou staré i 2000 let!

– Měli bychom si pamatovat, že plevel, který žil tak blízko nás po stovky let, byl také často požehnáním. Právě plevel byl první plodinou, prvními léky a připravovalo se z něj mnoho pokrmů. Aniž bychom se dívali daleko: mohla by být uvedena polévka ze šťovíku, salát s mladými kopřivami nebo pampelišky a mnoho dalších příkladů. Ve prospěch plevele hraje také kerblík lesní ( Anthriscus sylvestris L. ), který se stal módní ozdobou jarních svateb, a materiál vynalezený Georgem de Mestral v roce 1941 – suchý zip. Je to registrovaná ochranná známka pro látku běžně označovanou jako suchý zip, která byla inspirována lopuchy ( Arctium L. )

Super plevel

Plevel je neúprosný a dokáže se přizpůsobit podmínkám, kde se jiným rostlinám nedaří. Dalo by se říci, že si zaslouží obdiv za vytrvalost v přizpůsobování se svému prostředí a za chytré způsoby, jakými to činí. Stále více je ale slyšet o superplevelech.

Superplevele se šíří z kontinentu na kontinent a jsou děsivé nejen svou destruktivní přítomností v prostředí a nedostatečnými nebo velmi omezenými možnostmi boje s nimi, ale v některých případech také velmi velkými, až groteskními rozměry. V našich reáliích byl takovým plevelem určitě bolševník Sosnowský ( Heracleum sosnowskyi ) nebo zlatobýl kanadský ( Solidago canadensis ).

Jak vidíte, role plevele může být velmi různorodá. Vyplatí se proto na tyto rostliny čas od času pohlédnout.