Zemřel Čeněk Růžička, zakladatel Výboru pro odškodnění romského holokaustu

Zemřel Čeněk Růžička, zakladatel Výboru pro odškodnění romského holokaustu; Zdroj foto: DVTV

Čeněk Růžička pocházel ze starého romského rodu, narodil se 28. října 1946 v Liberci. Jeho rodiče byli v letech 1942 a 1943 internováni v táboře v Letech. Matka Alžběta byla poté deportována do Osvětimi, otec Jan do koncentračního tábora Dora. Příbuzní romský holokaust nepřežili.

Podle organizace Paměť národa se Růžička připomínání romského holokaustu věnoval od roku 1997. Jím vedený Výbor pro odškodnění romského holokaustu se léta zasazoval o vybudování památníku romského holokaustu v Letech u Písku, kde donedávna stál vepřín. V tamním koncentračním táboře zemřely stovky lidí.

Na popud Čeňka Růžičky a dalších aktivistů česká vláda na konci listopadu 2017 podepsala smlouvu s majiteli vepřína o jeho odstranění. Demolice začala letos v létě. Na místě vznikne Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Muzeum romské kultury, které bude památník provozovat, chce areál příští rok zpřístupnit. Na jaře by mělo být hotové návštěvnické centrum. Celá stavba památníku pak potrvá několik let.

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes 500 skončilo v koncentračním táboře v Osvětimi. Poblíž letského nouzového hřbitova, který je asi 300 metrů od místa tábora, vznikl v roce 1995 památník a místo se v roce 1998 stalo kulturní památkou.

Video: Růžička: Prasečák na místě koncentráku stát nesmí, je to morální pokles na dno, Čechy to provokuje (7. 8. 2017)


Pokračovat ve čtení