Začíná třetí přímá volba prezidenta. Koho chtěla vaše obec na Hradě v minulosti?

Začíná třetí přímá volba prezidenta. Koho chtěla vaše obec na Hradě v minulosti?; Zdroj foto: ČTK

V posledních volbách, které se konaly v roce 2018, kandidovalo celkem devět mužů. Od začátku byli favority úřadující prezident Miloš Zeman a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Výsledky pak skutečně odpovídaly tomu, co ukazovaly poslední předvolební průzkumy. Oba do druhého kola postoupili. Drahošovi se dařilo především v Praze a okolních regionech a pak také v horských oblastech, kde volili lidé na voličské průkazy. Ve zbytku republiky triumfoval Zeman. 

Šest kandidátů, kteří vypadli v prvním kole, doporučilo voličům, ať volí Drahoše. Zemana podpořil jen sedmý Jiří Hynek a osmý Petr Hannig. I přesto však dokázal úřadující prezident zvítězit a svůj mandát obhájil. 

V roce 2013 si Češi vůbec poprvé vybírali hlavu státu v přímých volbách. O jejich hlasy usilovalo celkem devět kandidátů. Ještě na podzim byl podle průzkumů hlavním favoritem prvního kola voleb ekonom a bývalý premiér úřednické vlády Jan Fischer. Závěr kampaně se mu ale nevydařil a do druhého kola voleb se vůbec nedostal. Předskočil ho Miloš Zeman a tehdejší předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Schwarzenberg dokázal ve druhém kole Zemana porazit jen v některých velkých městech a jejich okolí – například v Praze, Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Liberci nebo Karlových Varech. Dařilo se mu i v horských oblastech. To však na celkové vítězství nestačilo. Prvním přímo zvoleným prezidentem Česka se tak s necelými 55 procenty hlasů stal Zeman. 


Pokračovat ve čtení