Za všechno špatné si můžeme sami, tepal předseda ČSSD Šmarda poměry ve straně

Za všechno špatné si můžeme sami, tepal předseda ČSSD Šmarda poměry ve straně; Zdroj foto: Tomáš Škoda

„Sociální demokracie se nachází v jedné z nejtěžších chvil, jaké ve své historii zažila,“ začal svůj proslov předseda ČSSD Michal Šmarda. V jeho slovech, stejně jako v projevech jeho místopředsedů, převažoval kritický tón, který dříve nebyl na sjezdech sociální demokracie příliš slyšet.

„Převzali jsme stranu v situaci, kdy bylo jasné, že to nebude snadná práce. Bylo jasné, že budeme muset kousnout do řady kyselých jablek,“ uvedl Šmarda. Dodal, že chce na rovinu přiznat všechny chyby ČSSD, a že za žádnou z nich nemohou voliči, ale jen strana samotná.

„Všechno špatné, co jsme si prožili, všechno špatné, co se stalo, za to si můžeme sami. Jak nám mohou lidé věřit, že budeme řádně pečovat o jejich majetek, když vědí, že špatně pečujeme o svůj? Jak nám mohou věřit, že vyřešíme deficit státního rozpočtu, když neumíme vyřešit vlastní?“ ptal se Šmarda, který popisoval, že vedení muselo zařídit splátku stovek milionů korun. 

Michal Šmarda zároveň představil plán, který by podle něj měl dostat ČSSD v roce 2025 opět do Poslanecké sněmovny. Za potlesku části delegátů mimo jiné navrhl, aby byl další sjezd strany už letos v červnu. Šmarda chce zahájit co nejdříve výběr lídrů pro krajské volby v příštím roce, které budou dalším zásadním krokem pro ČSSD. Strana má teď jediného hejtmana, a to Martina Netolického z Pardubického kraje.

„Nikomu nebudeme vyčítat, pokud neuspěl ve volbách, protože teď je nejdůležitější to, aby lidé vůbec zůstali sociálními demokraty,“ řekl Netolický, který označil za katastrofu, jestli levici zastupuje ve sněmovně hnutí ANO. Zároveň navrhl, aby strana hledala pro další volby subjekty, se kterými by šla do voleb společně. 

Vzhledem k nynější situaci strany tak v první části sjezdu nebyla téměř řeč o současné vládě, byť ji Šmarda krátce kritizoval. „Dnešní těžké časy jsou způsobeny tím, že vládne pravicová asociální vláda. Navíc opozice ve sněmovně je populistická a nacionalistická a nepřináší řešení lidem, kteří se ocitají ve stále horších problémech,“ prohlásil šéf ČSSD.

Jednání ve skromnějších podmínkách

Složitá situace sociální demokracie je vidět i na samotném prostředí sjezdu. Doby, kdy se straníci pořádali své sjezdy ve velkých sálech či halách, jsou minimálně prozatím minulostí.

Poté, co se nedostala předloni na podzim do Poslanecké sněmovny a musela se výrazně uskromnit, pořádá ČSSD nynější sjezd v menších prostorech brněnského hotelu Slovan.

Samotný předseda Šmarda se nemusí obávat, že by přišel o své křeslo. Na programu není volba předsedy, delegáti budou hledat jen náhradu za místopředsedu Tomáše Petříčka, který se rozhodl vzdát tohoto postu. Petříček přitom patřil k vůbec nejvýraznějším tvářím strany, z jejíhož čela postupně odešli téměř všichni sociální demokraté známí z dob, kdy byla strana ve vládě. Tím zatím posledním byl expředseda a bývalý ministr vnitra Jan Hamáček, který na sjezd ani nepřijel.

Současné vedení chce, aby se členové mohli co nejvíce podílet na směřování ČSSD, včetně toho, že by měli všichni možnost volit předsedu. Z členské základny už léta zaznívají stížnosti, že vedení je odtržené od řadových členů, kterých navíc výrazně ubývá. V minulosti se objevily i návrhy, aby proběhla přeregistrace členů, jenže v zákulisí byly slyšet obavy, že by se jich patrně opětovně přihlásilo příliš málo.


Pokračovat ve čtení