Vytvořme samostatné romské třídy, řekla Hamplová. Nepřijatelné, reagují politici

Vytvořme samostatné romské třídy, řekla Hamplová. Nepřijatelné, reagují politici; Zdroj foto: ČTK

„Domnívám se, že bychom si tyto věci možná jako Česko měli řešit v rámci svých hranic, na základě nějakých svých zkušeností, tendencí, nějakých tradic a zvyklostí, “ pokračovala senátorka. Podle ní je v praxi nerealizovatelné, aby byly ve třídě dohromady romské a české děti. „Naopak, možná kdyby se udělaly samostatné třídy pro romské děti, vybudujeme jim rovné šance do budoucna,“ uvedla.

Dodala, že podle ní nejde o diskriminaci, ale o krok odpovídající zdravému rozumu. „Mohli bychom třeba jít EU příkladem v tom, jak si to u nás upravíme,“ míní Hamplová. 

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) se proti nápadu ohradil. „Senátorka prosazuje zavedení segregace a vytváření ghett. Něco takového považuji za zcela nepřijatelné,“ uvedl pro Aktuálně.cz.

Podle zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové je rétorika Hamplové otevřeně rasistická a je v příkrém rozporu s lidskými právy a demokratickými hodnotami, na kterých česká společnost stojí. „Je absolutně nepřijatelné, aby kdekoliv, a zejména na plénu veřejných institucí a od politických představitelů, zaznívala rasistická vyjádření,“ sdělila. 

Laurenčíková uvedla, že rozdílný přístup ke vzdělávání podle příslušnosti dětí k nějaké menšině je nepřípustný. Naopak je nutné nerovnosti odbourávat. Jako jediný funkční přístup považuje spolupráci školského, zdravotnického i sociálního systému, kterou doplní podpora v bydlení a služby na pomoc rodinám. Zmínila i podporu v krizích a při složitých životních situacích či při rozvoji rodičovských dovedností.

Nápad odsoudila i vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková. „Výrok senátorky Hamplové jde proti všem evropským hodnotám a jen potvrzuje, jak je vzdělání důležité,“ uvedla pro server Romea.cz.

„Je naprosto mimo“

Výstup Hamplové kritizovali také někteří politici. „Co dnes v Senátu předvedla senátorka Hamplová je čirý rasismus. Ne, vlastně čirý ne. Je ušmudlaný pokrytectvím, protože senátorka se nezdráhá zaštiťovat tím, že rasová segregace je pro dobro segregovaných,“ napsal na Twitteru ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

„Paní senátorka je naprosto mimo! Pokud chceme opravdu dobře fungující společnost, tak naopak musíme dělat lépe adaptaci a integraci a to obecně, nejen ve spolupráci s romskou menšinou,“ napsal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Senátorka Hamplová si nespletla století ani kontinent. Ona si to doopravdy myslí. Navrhovat segregaci ve školách je nepřijatelný rasismus, který končí vždy nějakým druhem násilí. Pokud má být někdo chráněn, tak my před podobně nebezpečnými lidmi jako je ona,“ reagoval poslanec Marek Ženíšek (TOP 09).

„Po Sládkovi, Vandasovi a Okamurovi zdvihá prapor české xenofobie a rasismu paní Hamplová. Tohle nemá v demokracii 21. století co dělat,“ napsal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Video: Komu vadí, že jsem Rom, ať si žije svůj hnusný život, říká Bendig


Pokračovat ve čtení