Výměnu ministrů nechystám, řekl Fiala. Kvůli válce na Ukrajině vláda upravuje program

Výměnu ministrů nechystám, řekl Fiala. Kvůli válce na Ukrajině vláda upravuje program; Zdroj foto: Jakub Plíhal

Programové prohlášení by vláda měla upravit do konce prvního čtvrtletí letošního roku. Podle Fialy však to nijak nesouvisí se změnami v obsazení vlády, které řeší koaliční smlouva. Připustil, že v médiích čte často i velmi konkrétní spekulace o změnách ministrů. „Ale skutečně to není předmětem našich debat a nic takového se nechystá,“ řekl.

Kabinet chce podle něj při pracích na revizi programového prohlášení projít, co se podařilo splnit, co je nutné urychlit, ale také realisticky zhodnotit harmonogram prací. Nutnost výrazněji přepracovat závazky kabinetu způsobila ruská invaze na Ukrajinu z loňského roku.

„Nikdo nemohl vědět, co se stane. Hodně to změnilo situaci v Evropě, výzvy, kterým čelíme, i to, co je potřeba řešit. Proto se chceme na programové prohlášení podívat z toho hlediska, jestli třeba už něco není realistické, něco nemáme přidat,“ uvedl. Nepůjde o nové programové prohlášení, ale realistický pohled na to, co válka na Ukrajině změnila, konstatoval.

Ve vládě Spolu a Pirátů se STAN se daří překonávat rozdílné zájmy a pozice stran ve prospěch občanů, uvedl Fiala. „Myslím, že veřejnost má možnost srovnávat, jak jednotlivé vlády fungovaly a jak funguje naše vláda,“ doplnil. Dodal, že koalice se podle něj nedopouští zmateného vyjadřování, které vyčítal předchozímu kabinetu ANO a ČSSD. „Jsem přesvědčen, že občany nezajímá, jak se mezi sebou hádáme, ale občany zajímají výsledky, to, co pro jejich životy znamenají vládní rozhodnutí, jakým způsobem vedeme Česko a kam,“ uvedl. 

Vláda zvažuje změnu například daně z přidané hodnoty, při uvažovaných úpravách se ale kabinet chce podle premiéra Fialy vyvarovat zásadních skoků. Dodal, že ekonomičtí experti nyní propočítávají dopady případných změn. Osobně si myslí, že dvě sazby by prostředí zpřehlednily, zjasnily a přinesly by větší stabilitu.

Fiala také potvrdil plán vlády v příštím roce snížit strukturální deficit o 70 miliard korun, a to při použití katalogu Národní ekonomické rady vlády, který například navrhuje omezit dřívější penze, zpomalit valorizaci, zrušit výchovné, pokračovat od 30. let v posouvání důchodového věku podle prodlužování života či podpořit spoření. 


Pokračovat ve čtení