Ve Vršovicích se utrhl svah, sesunul se dvoupatrový dům. Část ulice je uzavřená

Ve Vršovicích se utrhl svah, sesunul se dvoupatrový dům. Část ulice je uzavřená; Zdroj foto: Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy

Podle mluvčí developera Marie Mockové městský statik předběžně konstatoval, že příčinou sesuvu nebyl dům ani opěrná zeď, ale zřejmě neúměrná zátěž chodníku nad pozemkem. „Zde i přes viditelné upozornění neoprávněně dlouhodobě parkovala auta, čímž mohlo dojít k destabilizaci horní části svahu a jeho následnému sesunutí,“ uvedla mluvčí.

Svah s domem se utrhl po půlnoci. Sutiny několikrát prohledala kynoložka městské policie se psem, ale nikoho v nich nenašli, uvedli hasiči. Spolu se svahem se utrhla i krajnice a část chodníku, ze tří sesunutých aut vytáhli hasiči dva osobní vozy menším vyprošťovacím vozidlem, k vytažení převrácené dodávky na místo přijel velký vyprošťovací automobil. Dodávka se při sesuvu převrátila, vyplývá z fotografií, které hasiči zveřejnili.

Pražský magistrát podle mluvčího Víta Hofmana přes své operační středisko koordinuje situaci kvůli uzavírce komunikace, předání informací městské části Praha 10 i developerovi, který pozemek a zřícený dům vlastní. „Geotechnik, který místo prozkoumal, informoval stavební úřad, Technickou správu komunikací (TSK) a developera, že do pondělí zpracuje návrh dalšího řešení, nicméně teď dle jeho informací nehrozí další sesuv,“ uvedl mluvčí.

Statika kvůli okolním domům si hasiči zatím nevyžádali, uvedl také Hofman. Část ulice zůstává uzavřená, informovali mluvčí magistrátu i mluvčí TSK Barbora Lišková.

Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací PVK v okolí sesunuté budovy provedli kamerový průzkum kanalizační stoky, řekl mluvčí Tomáš Mrázek. Ukázalo se, že stoka je v pořádku, doplnil.

Pozemek pod zřícenou budovou, která neměla číslo popisné, a okolní pozemky vlastní pražská firma GAMA PD, kterou stoprocentně ovládá developerská společnost Creditas Real Estate z české investiční skupiny Creditas. Z katastru nemovitostí také vyplývá, že pozemky jsou v památkové zóně.


Pokračovat ve čtení