Válka, uprchlická krize a teď zemětřesení. Trpící Sýrii postihla další katastrofa

Válka, uprchlická krize a teď zemětřesení. Trpící Sýrii postihla další katastrofa; Zdroj foto: Reuters

Pondělní otřesy nejsilněji postihly jihoturecké město Gaziantep a okolí, kde žijí tisíce Syřanů, kteří sem utekli kvůli válce. Další enormně zasaženou oblastí je severosyrská provincie Idlíb, kontrolovaná opozičními ozbrojenými skupinami.

Právě sem se stáhlo mnoho lidí, kteří nechtěli žít pod vládou režimu prezidenta Bašára Asada. Region je přelidněný, obyvatelé žijí v provizorních podmínkách a někteří z nich jsou odkázáni na humanitární pomoc. V provizorních uprchlických táborech žije podle OSN na severozápadě Sýrie 1,8 milionu lidí.

V částech země ovládané Asadovou vládou situace není výrazně lepší. Města jako Homs nebo Aleppo mají válkou zničenou infrastrukturu a celé čtvrti zůstávají neobyvatelné a pusté. Celý stát se potýká s výpadky elektřiny, nedostatkem paliv a obrovskou nezaměstnaností.

V Aleppu se zřítilo několik budov a v Damašku lidé v panice vybíhali ven. „Přivážejí nám do nemocnice lidi ve velkých vlnách,“ popsal Zaid Hadží, ředitel jedné z nemocnic v Aleppu.

Do této situace, kdy některé budovy měly ostřelováním nebo bombardováním narušenou statiku, přišlo silné zemětřesení.

Závod s časem

Spolupracovník agentury Reuters se v pondělí ráno dostal do města Jandaris na severu Sýrie, které kontroluje opozice podporovaná Tureckem. Našel tam muže, kteří se s kladivy od tří hodin snažili dostat k zavaleným lidem. „V jednom domě žilo dvanáct rodin. Nikdo z nich nevyšel živý. Ani jeden,“ řekl jeden z místních mladých mužů.

„Je to závod s časem. Musíme být rychlí, abychom někoho zachránili. Letecké údery z války poškodily mnoho budov, takže když se země otřásla, nevydržely a okamžitě spadly,“ uvedl pro Reuters šéf záchranářů Raíd Fáriz.

Záchranáři patří k organizaci Bílé přilby, která byla aktivní při pomoci civilistů i v době války. Syrský režim o nich tvrdil, že vyrábějí podvržená propagandistická videa a jsou součástí teroristické organizace al-Káida.

„Na rozdíl od války nás teď alespoň nikdo nebombarduje, když zachraňujeme lidi,“ uvedl Fáriz.

Rozsah zkázy zaznamenal dron

Režim prezidenta Bašára Asada ovládá nyní zhruba 63 procent území Sýrie. Čtvrtinu mají v rukou bojovníci převážně kurdských Syrských demokratických sil (SDF) a zbytek kontrolují opoziční skupiny podporované Tureckem.

Hranici mezi opozicí a režimem hlídají na základě smlouvy turečtí a ruští vojáci. Rusové v roce 2015 do války zasáhli ve prospěch Asada a stále v zemi mají několik tisíc vojáků.

„Ve městě Sarmada se zřítila budova sirotčince, kde žilo padesát dětí a mladistvých,“ uvedl na Twitteru Charles Lister, autor knihy o syrské válce, který dlouhodobě monitoruje situaci na severu země.

„Zřítilo se mnoho budov na mnoha místech. Snažíme se všem pomoci, ale je to složité. Potřebujeme pomoc. Potřebujeme, aby nám mezinárodní společenství pomohlo zachránit naše lidi,“ uvedl pro BBC záchranář z Bílých helem Ismáil Abdallád ze Sarmady, ležící na syrsko-turecké hranici. Britská stanice na své webové stránce zveřejnila záběry z dronu, které ukazují rozsah zkázy v provincii Idlíb.

Za pozornost stojí, že humanitární pomoc obětem zemětřesení v opozičních oblastech Sýrie dodá také Izrael. Potvrdil to premiér Benjamin Netanjahu.

Video: „Slyšeli jsme zvuky ze všech stran,“ popisuje Turek z Diyarbakiru ničivé zemětřesení (5. 2. 2023)


Pokračovat ve čtení