Ukrajinci buší do Melitopolu, který jim otevře cestu na Krym. Ráno tu explodoval most

Ukrajinci buší do Melitopolu, který jim otevře cestu na Krym. Ráno tu explodoval most; Zdroj foto: Reuters

„Podle prvních informací se přismažilo skoro 200 okupantů,“ napsal doslova na sociální síti Telegram bývalý starosta Melitopolu Ivan Fedorov s tím, že Rusové zraněné vojáky převážejí na poloostrov Krym.

V úterý ráno explodoval na předměstí Melitopolu most, kterým Rusové z východu přiváželi zbraně a techniku.

Melitopol leží v okupované části Záporožské oblasti. Od Krymu je vzdálený 230 kilometrů, od pobřeží Azovského moře jen třicet. Ruští okupanti do města soustředili mnoho jednotek a vojenské techniky, protože jde o důležitý strategický bod.

Pokud by Ukrajinci Melitopol dobyli, přiblíží se k Azovskému moři, jehož celé pobřeží nyní kontroluje Rusko. Ve městě působí ukrajinské partyzánské skupiny. Střílejí na ruské vojáky na kontrolních stanovištích a odpalují bomby v místech, kde se nacházejí představitelé kolaborantské, Rusy dosazené správy. V ulicích jsou často slyšet výbuchy a střelba.

„Pro Rusy je Melitopol klíčovým místem obrany celého jihu (Ukrajiny). Veškerá jejich logistika od břehu Dněpru až k Mariupolu jde přes Melitopol. Pokud město padne, ruská obrana se zhroutí a ukrajinské síly budou mít před sebou cestu na Krym,“ řekl v neděli Oleksij Arestovyč, poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Unesený starosta

Moskva jmenovala gubernátorem okupované části Záporožské oblasti Jevhena Balického, Ivana Fedorova zase v křesle starosty Melitopolu nahradila bývalá opoziční zastupitelka Galina Danilčenková.

Bývalého starostu v březnu okupanti přímo v budově magistrátu zatkli, dali mu pytel na hlavu a odvezli ho na neznámé místo, protože s nimi odmítl spolupracovat. Později ho vyměnili za devět ruských vojáků zajatých Ukrajinou.

Fedorov žije v Záporoží a je jedním z mála lidí, kteří zveřejňují informace o tom, co se v okupovaném a nyní už silně militarizovaném městě děje. Melitopol měl před válkou 150 tisíc obyvatel a do dneška zde zůstala zřejmě méně než polovina z nich, i když přesná čísla nikdo nezná. Po osvobození nedalekého Chersonu ukrajinskou armádou se ukázalo, že ve městě zůstalo více lidí, než se předpokládalo – jen v době okupace minimálně vycházeli a většinu času trávili doma.

Rusové už v září uzavřeli jedinou silnici, kterou bylo možné z Melitopolu vycestovat na území, které kontroluje ukrajinská vláda. Kontrolní stanoviště ve vesnici Vasylivka okupanti nejprve uzavřeli pro muže ve věku od osmnácti do pětatřiceti let a na konci září pro všechny. Ve městě musí lidé v obchodech platit ruskými rubly namísto ukrajinských hřiven, což se dělo i v Chersonu.

Bombardování hotelů

Moskvou dosazený gubernátor Záporožské oblasti Jevhen Balickij tvrdí, že víkendový ukrajinský raketový útok zasáhl „rekreační centrum“. Ruští vojáci se v okupovaných městech často soustřeďují právě v hotelích a ubytovnách. V neděli Ukrajinci zasáhli raketami hotel na severu Luhanské oblasti, kde bydleli příslušníci ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny.

Dosud nejproslulejším je ale zásah velkého hotelu Donbas v okupovaném městě Kadijivka 26. srpna. Tehdy rakety připravily o život více než stovku ruských vojáků, kteří měli v bývalém hotelu kasárna. Na ukrajinských sociálních sítích se pak objevovaly vtipy o tom, že hotel Donbas bude teď mít vysoké zákaznické hodnocení na cestovatelském webu Tripadvisor.

Bývalý starosta Ivan Fedorov uvádí, že ruští vojáci záměrně obsazují v Melitopolu místa, kde je mnoho civilistů, s předpokladem, že ukrajinská armáda nebude zásahem riskovat jejich životy. Zbraně a ubytovnu si Rusové podle něj zřídili i v jednom pravoslavném kostele.

Video: Ruská agentura zveřejnila videozáznam z Melitopolu


Pokračovat ve čtení