Špionážní balóny z Číny byly zpozorovány na pěti kontinentech, tvrdí Washington

Špionážní balóny z Číny byly zpozorovány na pěti kontinentech, tvrdí Washington; Zdroj foto: Reuters

Minulý týden v sobotu stíhačka americké armády sestřelila čínský balón, který Spojené státy označily za špionážní a který přelétl nad americkým územím. Peking sestřelení svého balónu odsoudil a uvedl, že šlo o civilní létající objekt.

„Čínské balóny byly pozorovány nad zeměmi na pěti kontinentech,“ uvedla podle agentury AFP tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová. Zařízení „narušila suverenitu“ těchto zemí, dodala.

Podle dřívějších informací listu The Washington Post byl balón součástí rozsáhlého sledovacího programu Pekingu, s jehož pomocí Čína už léta sbírá informace o vojenských zařízeních v zahraničí. Zvláště často Peking využívá balónů ke špionáži v asijských zemích, jako je Japonsko, Indie, Vietnam, Filipíny a Tchaj-wan.

Pentagon ve středu uvedl, že do incidentu z minulého týdne si je Washington vědom čtyř přeletů čínských špionážních balónů nad místy v USA, která by mohla být „pro Číňany zájmová“. Neposkytl ale žádné bližší informace o trase balónů ani zda šlo o vojenské objekty, nad nimiž přelétaly, uvedla agentura Reuters.

Balóny létají blíže k Zemi

Nejmenovaní američtí představitelé deníku The New York Times (NYT) sdělili, že špionážní balóny mají oproti družicím obíhajícím kolem Země v pravidelných intervalech jisté výhody. Létají blíže k Zemi a jejich trasa ovlivňovaná větrem není tak předvídatelná jako oběžné dráhy satelitů.

Mohou se také vyhýbat radarům a vznášet se nad zájmovými oblastmi, zatímco satelity jsou zpravidla v neustálém pohybu. I jednoduché kamery na balonech mohou pořizovat jasnější snímky než kamery na orbitálních družicích. Další sledovací zařízení mohou zachytit signály, na které běžné družice nedosáhnou.


Pokračovat ve čtení