Španělská policie zatkla seniora kvůli dopisům s výbušninou, jeden dostal i premiér

Španělská policie zatkla seniora kvůli dopisům s výbušninou, jeden dostal i premiér; Zdroj foto: Reuters

Senior byl zatčen ráno ve městě Miranda de Ebro (provincie Burgos), podle televize La Sexta dříve pracoval na radnici města Vitoria, což je metropole autonomního regionu Baskicko. Nyní je v důchodu a žije sám, uvedl server španělské televize. Podle vyšetřovatelů mohla být motivem zaslání dopisů podpora Španělska Ukrajině, kterou loni v únoru napadla ruská armáda.

První zásilka s výbušným materiálem přišla 24. listopadu španělskému premiérovi Pedru Sánchezovi, do rukou se mu ale nedostala, neboť ji odhalila bezpečnostní kontrola úřadu premiéra. Další podobný dopis dostala ukrajinská ambasáda v Madridu, kde ji otevřel pracovník ochranky, který utrpěl lehké zranění.

Další zásilky, z nichž žádná nikoho nezranily, přišly na armádní leteckou základnu Torrejón de Ardoz u Madridu, na ministerstvo obrany, na americkou ambasádu v Madridu a také firmě v Zaragoze, která vyrábí ruční granáty či zařízení pro noční vidění.

Všechny dopisy obsahovaly podle místních médií lehký výbušný materiál, jaký se používá pro petardy. Balíčky vypadaly stejně a adresy na nich byly napsány rukou.

Deník The New York Times v pondělí s odvoláním na americké zpravodajské zdroje napsal, že zasílání výbušných dopisů na konci loňského roku ve Španělsku řídili představitelé ruské vojenské rozvědky GRU a podnikli je příznivci nacionalistické organizace Ruské imperiální hnutí.


Pokračovat ve čtení