Soud definitivně zamítl žalobu Imexu za Babišovy výroky po Vrběticích

Soud definitivně zamítl žalobu Imexu za Babišovy výroky po Vrběticích; Zdroj foto: ČTK

Městský soud potvrdil zamítavý verdikt Obvodního soudu pro Prahu 2 z loňského srpna. Podle předsedkyně odvolacího senátu Ireny Salierové neuvedl Babiš žádné výslovně nepravdivé tvrzení.

„Máme prokázáno, že se nejednalo o žádný exces z obvyklých vyjádření představitelů státní moci k mimořádným událostem, jakou bezesporu opakovaný výbuch muničního skladu s oběťmi na životech byl, a nebyl naplněn odpovědnostní předpoklad nesprávného úředního postupu orgánů veřejné moci,“ uvedla. Firma navíc podle ní nedoložila, jak spočítala nemajetkovou újmu.

Zbrojařská firma Imex Group žalovala za Babišovy výroky ministerstva obrany a vnitra. Podle podniku ministerstva neuhlídala důvěrné informace z vyšetřování a Babiš jako ministr financí je poté v televizním pořadu překroutil a zveřejnil. V roce 2017 Obvodní soud pro Prahu 2 i Městský soud v Praze žalobu označily za nedůvodnou.

Podle jejich tehdejších rozhodnutí nelze na prohlášení veřejných činitelů ve sdělovacích prostředcích ani na předcházející neformální toky informací z ministerstev aplikovat zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci.

Firma proti verdiktům podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který v roce 2020 Imexu částečně vyhověl. Věc se tak vrátila k Obvodnímu soudu pro Prahu 2, jehož zamítavý verdikt pak potvrdil právě Městský soud v Praze.

Dva sklady ve Vrběticích na Zlínsku explodovaly v říjnu a prosinci 2014. Ostravská firma Imex Group je měla pronajaté. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé.


Pokračovat ve čtení