Sněžení skoro všude ustane, meteorologové zrušili výstrahu. Trvá jen na severu Čech

Sněžení skoro všude ustane, meteorologové zrušili výstrahu. Trvá jen na severu Čech; Zdroj foto: ČTK

 „Rušíme výstrahu před novou sněhovou pokrývkou kromě severu Čech, kde v následujících hodinách připadne dalších dva až šest centimetrů. Na ostatním území bude sněžit jen ojediněle, zejména na východě ČR nebo v severozápadních Čechách, kde připadne dalších nula až tři centimetry, na horách až pět centimetrů,“ uvedli meteorologové ve výstraze Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha tak platí už jen pro většinu regionů v Libereckém kraji a pro okolí měst Děčín, Rumburk a Varnsdorf v Ústeckém kraji.

V noci nejvíc nasněžilo v okolí Mladé Boleslavi, Mnichova Hradiště, Nymburka, České Lípy a Liberce, kde napadlo kolem deseti centimetrů. Na ostatním území se podle meteorologů pohybovala nová sněhová pokrývka do pěti centimetrů, v nejnižších polohách padal i déšť se sněhem nebo pršelo.

Sníh místy v Česku omezoval dopravu, vlaky i autobusy tak nabraly zpoždění a staly se také dopravní nehody. Většinou ale byly cesty po ránu podle informací silničářů s opatrností sjízdné a také na železnici už problémů kvůli sněhu během středečního rána ubývalo.

Nicméně, sněžení neustává v Libereckém kraji. Silničáři zde proto radí zvýšenou opatrnost. Vrstva sněhu leží i na hlavních tazích a problémy jsou hlášeny na hlavní silnici 35 z Liberce na Prahu, kde se tvoří kolony kvůli uvízlým kamionům.

Podle policie přibývá v kraji dopravních nehod, od rána jich už řešili dvě desítky, většina se ale obešla bez zranění, řekl krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Až do odvolání pro kamiony nad šest tun je uzavřena silnice přes Oldřichovské sedlo směrem na Raspenavu a Hejnice, řekl Ondřej Svoboda ze společnosti Silnice LK. Výstraha meteorologů ve středu platí pro Liberecký kraj do 15:00.

Řidiči musí dbát opatrnosti i v Královéhradeckém kraji, kde v noci do na středu sněžilo. Následně sněžení většinou přešlo do deště se sněhem. Řidiči si musí dávat pozor zejména na silnicích nižších tříd, na kterých zůstává vrstva sněhu.  Počasí v místě odstavuje také domácnosti od proudu. Energetici ráno evidovali poruchu na vedení vysokého napětí na Rychovsku. 

Do konce týdne očekávají meteorologové celonoční mrazy. „Další intenzivnější sněžení by mělo přijít v sobotu. Množství sněhu upřesníme v předpovědi,“ uvedl ČHMÚ na Twitteru.


Pokračovat ve čtení