„Situace je stabilně v pr..li.“ U Bachmutu jde lidem o život nejen kvůli bombám

"Situace je stabilně v pr..li." U Bachmutu jde lidem o život nejen kvůli bombám; Zdroj foto: Reuters

Obyvatelé města Časiv Jar nedaleko Bachmutu mají problém s vodou, už měsíc jim totiž ve městě žádná neteče. „Dodává se sem humanitární pomoc a dostatek potravin. Těch je hodně. Kromě toho se některé potraviny dají nahradit. Nějakou dobu se dá žít z těstovin, rýže nebo ovesné kaše. Ale vodu nahradit nemůžete. Žádná alternativa neexistuje. V zimě byl sníh a led, ale ten už teď není,“ popisuje Jevhen Tkačov, který dodává vodu asi 100 obyvatelům Časiv Jaru.

Dobrovolník vozil vodu i do Bachmutu předtím, než ho uzavřela ukrajinská armáda. Jevhen Tkačov jezdí autem pro vodu třeba do nedalekého vepřína, kde je artéská studna s čistou vodou. A to i přesto, že je jízda autem velmi nebezpečná. „Můžete jet v obrněném autě a být zabit, ale zároveň můžete rozvážet humanitární pomoc na kole a přežít,“ říká s klidem Ukrajinec.

O vodu nemají díky dobrovolníkovi nouzi ani místní zvířata. „Někteří lidé mají až dvanáct koz a čtyři nebo pět psů, jsou tu i toulaví psi. Kaluže vyschly, takže zvířata také potřebují vodu,“ vysvětluje Jevhen Tkačov s tím, že vodu do místních obcí bude vozit jak lidem, tak zvířatům do té doby, dokud zůstanou cesty otevřené.

Situace v Časiv Jaru se navíc nyní vyostřuje, před pár dny město evakuovalo ženy a děti. Náčelník místní vojenské správy Sergej Čaus aktuální situaci v oblasti označil za „stabilně v p*deli“. K ruskému bombardování podle něj dochází neustále. Vysvětlil také, že minulý týden salva z ruského raketometu Grad zasáhla byty po celém Časiv Jaru, kde kvůli ruským útokům zůstalo už jen asi 1500 civilistů. Mnoho budov je navíc poškozených nebo zcela zničených.


Pokračovat ve čtení