Šéf prezidentovy ochranky na vlastní žádost skončí. Pavel mu nedůvěřoval

Šéf prezidentovy ochranky na vlastní žádost skončí. Pavel mu nedůvěřoval; Zdroj foto: Profimedia.cz

„Brigádní generál Martin Baláž dnes skutečně informoval 1. náměstka policejního prezidenta generálmajora Tomáše Lercha o svém záměru podat žádost o propuštění ze služebního poměru k 30. dubnu 2023,“ potvrdilo policejní prezidium informaci Aktuálně.cz.

Nedůvěra zvoleného prezidenta Pavla k ochrance má souviset právě s jejím nynějším šéfem. Baláž velí útvaru od roku 2019. Ještě jako příslušník kriminální policie se v říjnu 2016 při návštěvě prezidenta Miloše Zemana ve Zlínském kraji seznámil s vedoucím prezidentské kanceláře Vratislavem Mynářem. 

Právě na této večeři se setkal i se současným šéfem Zemanova protokolu Vladimírem Krulišem. Mynář a Kruliš z jižní Moravy pocházejí. Už v té době Baláž bydlel ve Zlíně jen pár stovek metrů od Kruliše. V roce 2018 byl Baláž hostem na Krulišově svatbě, jež se konala v Mynářově penzionu v Osvětimanech.

Pavla hlídá jiný policejní útvar

Sám Baláž připustil, že v jeho angažmá na Hradě sehrál klíčovou roli nyní dosluhující prezident. Začalo to zmíněnou návštěvou ve Zlíně. „Ptal se na kauzu metanol, kterou jsme vyřešili, i na moji práci policejního vyjednávače. Přes policejního prezidenta pak přišlo oslovení a nabídka na tuto pozici,“ řekl před třemi lety Deníku N.

Samotné vyjádření Pavlovy nedůvěry vylučuje, aby ochranku Baláž dál řídil. Proto nyní jeho ochranu netypicky zajišťuje jiný útvar, konkrétně Ochranná služba Policie České republiky. Služba hlídá zbývající ústavní činitele včetně předsedy vlády a ministrů, na starosti má také zahraniční státníky při jejich návštěvách Česka.

Prezident Zeman jmenoval Martina Baláže loni v květnu generálem. Bylo to poprvé v historii, co šéf prezidentské ochranky získal tak vysokou hodnost. „Dlouhodobě se svým osobním příkladem významně podílí na budování a prosazování dobrého jména Policie České republiky,“ stálo v návrhu na povýšení, které podal coby ministr vnitra ještě Jan Hamáček (ČSSD).


Pokračovat ve čtení