Rusové buší na brány Vuhledaru. Vůbec ale nepostupují, tvrdí Ukrajinci v reportáži

Rusové buší na brány Vuhledaru. Vůbec ale nepostupují, tvrdí Ukrajinci v reportáži; Zdroj foto: Reuters

Ukrajinská 79. letecká útočná brigáda nyní působí nedaleko města Vuhledar, které se nachází asi 60 kilometrů na jihozápad od Doněcku. Na jejím úseku fronty ruská armáda v posledních dnech vůbec nepostoupila, tvrdí zástupce velitele brigády s přezdívkou Fritz.

„Ano, člověk by neměl podceňovat nepřítele. Nelze ignorovat skutečnost, že nepřítel má malé, ale významné úspěchy. Nicméně jen v bitvách lokálního významu, takže obecně lze říci, že nepřítel nedosahuje velkých pokroků,“ uvádí v reportáži. Obrannou linii se jim na místě podle něj daří udržovat i navzdory tomu, že počet dělostřeleckých a minometných útoků se s ruskou ofenzivou v posledních dnech zvýšil.

Obdobná situace panuje podle dalšího člena brigády i v Bachmutu, kde slouží jeho přátelé. „Ruská vojska mohou jeden den postupovat, ale pak je ukrajinští vojáci z těchto pozic vyženou. Není to tak, že by se nepřítel dokázal uchytit a zakopat se na nových pozicích. Naši vojáci jim nedovolí, aby se v Bachmutu uchytili,“ tvrdí voják. 

Významný útok na východoukrajinský Vuhledar zahájilo Rusko 26. ledna. V úterý se ruská armáda patrně snažila město objet z východu, když jejich konvoj rozprášila ukrajinská armáda. Není stále jasné, zda se jednalo o jednotlivý útok, nebo o sérii, ale ztráty Ruska byly značné, píše ruskojazyčný server BBC.

Video: Ruské tanky u Vuhledaru v závěsu najely na miny a vybuchly


Pokračovat ve čtení