„První střela zjistí vzdálenost, druhá trefí cíl.“ Minomet drtí ruské průzkumníky

"První střela zjistí vzdálenost, druhá trefí cíl." Minomet drtí ruské průzkumníky; Zdroj foto: Aktuálně.cz/Rádio Svobodná Evropa

Napříč celou Doněckou oblastí dochází k bojům. Na jihozápadě od města Doněcku ukrajinští vojáci ničí ruské průzkumné síly. Střílejí na nepřátelskou útočnou jednotku, aby ji zatlačili zpět. „Denně vypálíme asi 50 až 60 střel. Nejvíc jich bylo 120, a to při útoku na Pavlivku. Snažili se tam prorazit,“ popsal ukrajinský voják Roman.

Ukrajincům pomáhají zbraně ze Západu. Využívají americkou, finskou, českou a italskou techniku. „Italský minomet ráže 120 mm je velmi přesný. První střelou zjistíme vzdálenost, druhá střela pak zasáhne cíl,“ vysvětlil ukrajinský voják. Ukrajinská jednotka navíc využívá americký raketový systém Javelin, pomocí kterého zničila už pět tanků.

Ruské jednotky usilují o dobytí Bachmutu a vesnic v okolí Lymanu. Tato oblast a její obyvatelé tak denně musejí čelit desítkám leteckých i raketových útoků. Ruští vojáci také nepřetržitě ostřelují Cherson a jeho okolí. Útočí navíc na civilní infrastrukturu po celé Ukrajině, což způsobuje rozsáhlé výpadky proudu.


Pokračovat ve čtení