Prigožin mladší prý válčí na frontě. Jídlo mu ale vozí do Petrohradu, tvrdí politik

Prigožin mladší prý válčí na frontě. Jídlo mu ale vozí do Petrohradu, tvrdí politik; Zdroj foto: Profimedia

Jevgenij Prigožin, který vede nechvalně proslulou Wagnerovu skupinu a přezdívá se mu „Putinův šéfkuchař“, už loni v září oznámil, že jeho syn působí v jejích řadách na Ukrajině. Na sociální síti Telegram se pak objevila fotka Pavla Prigožina v plné polní ozbrojeného samopalem.

„Můj syn vstoupil do armády v osmnácti letech a poctivě si odsloužil svůj turnus. Měsíc poté odešel bojovat do Sýrie. Od té doby se v řadách Wagnerovy skupiny pohyboval v místech, kde probíhají nejintenzivnější boje,“ citovala Prigožina jeho mediální společnost Konkord na sociální síti Vkontakte.

Na zprávu zareagoval ukrajinský politik a bloger Boryslav Bereza. Odkázal se na údaje ruské služby Yandex.Food, podle nichž si Pavel Prigožin pravidelně objednává jídlo nikoliv na frontu, ale do luxusní vilové čtvrti Severní Versailles v Petrohradu. Bereza proto tvrdí, že oligarchův syn na Ukrajině ve skutečnosti vůbec nebojuje.

„Ukázalo se, že Prigožin je hloupý a nemyslí na to, že v moderním světě každý zanechává digitální stopu. Byl tedy okamžitě přistižen při lži,“ napsal Bereza na svém účtu na sociální síti Telegram. 

Zda Pavel Prigožin na frontě skutečně byl, není jasné. Podle analytika z investigativního portálu Bellingcat Arica Tolera je jeho fotografie ve vojenském vybavení skutečná. Jestli ale byla pořízená skutečně na Ukrajině, nelze nezávisle ověřit.

Západní výstroj

Pozorovatelé si také všimli, že Prigožin mladší používá výstroj americké a evropské výroby. Aric Toler s odkazem na ruský server Možem objasniť odhadl, že celkové náklady na jeho výbavu činí téměř 2 500 dolarů (asi 55 tisíc korun). 

„Na fotografii má na hlavě helmu podobnou americké Enhanced Combat Helmet, taková přilba může stát až 100 tisíc rublů (asi 30 tisíc korun). Nosí střelecké rukavice American Mechanix M-Pact. Pavlův trup kryje britská vesta DCS Warrior Assault Systems, která se v Rusku prodává za 22 tisíc rublů (asi 6,6 tisíce korun). Nosí také slovenské boty Lowa Zephyr, které stojí asi 26 tisíc rublů (7,8 tisíce korun),“ vypočítal server Možem objasniť na sociální síti Telegram.

Luxusní nemovitosti v Petrohradu

O Pavlu Prigožinovi se až do začátku invaze na Ukrajinu vědělo jen málo. Válka ale natolik posílila vliv jeho už tak mocného otce, že vyplouvají na povrch nové informace. Miliardář Jevgenij Prigožin má blízko k prezidentovi Vladimiru Putinovi a dříve otevřeně kritizoval velitele ruské armády včetně ministra obrany Sergeje Šojgua. Jeho žoldnéři z Wagnerovy skupiny tvoří významnou část okupačních sil bojujících na Ukrajině v zájmu Moskvy. 

Novináři z ruského exilového serveru Vjorstka odhalili vazby Prigožinova syna na nemovitost v luxusní petrohradské čtvrti Severní Versailles v hodnotě asi 27 milionů korun. Uvádí také, že Pavel Prigožin se v roce 2020 stal majitelem společnosti Lachta Park a Lachta Plaza, která v Petrohradu vlastní komplex apartmánů. Formálním vlastníkem pozemku, na kterém se areál nachází, je firma Beta, kterou Jevgenij Prigožin založil v roce 2005. Nyní je jejím vlastníkem jeho syn. Prigožin mladší podle reportérů vlastní také petrohradské obchodní centrum Sinop. 

Pavel Prigožin si kromě nemovitostí oblíbil také auta, pro terénní závody využívá kanadskou čtyřkolku BRP Maverick zhruba za 600 tisíc korun. Poprvé se oligarchův syn dostal do povědomí v prosinci 2016, kdy v Petrohradě boural v luxusním voze Mercedes G. V době nehody mu bylo osmnáct let.

Video: „Chovali se k nám nelidsky.“ Zběhlý wagnerovec popsal šílené podmínky u skupiny (29. 1. 2023) 


Pokračovat ve čtení