Při srážce vlaku a auta v Ostravě zemřely dvě děti, přejezd neměl závory

Při srážce vlaku a auta v Ostravě zemřely dvě děti, přejezd neměl závory; Zdroj foto: Drážní inspekce

Nehoda se stala krátce po 10. hodině. První informace hovořily o tom, že zdravotníci ošetřovali několik zraněných. „Aktuálně lze sdělit, že v souvislosti s událostí došlo k úmrtí dvou nezletilých osob z vozidla,“ uvedla odpoledne policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal upřesnil, že se nehoda stala na železničním přejezdu zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací bez závor a do auta narazil rychlík jedoucí z Olomouce do Ostravy. „Předběžně byly škody na vlaku odhadnuty na 100 tisíc korun a na osobním automobilu na 200 tisíc korun. Drážní inspekce zahájila vlastní šetření této mimořádné události včetně zpracování závěrečné zprávy,“ uvedl Drápal.

Hasiči ihned po příjezdu zajistili havarované auto proti požáru a současně zahájili resuscitaci dvou dětí, které už byly z auta venku. „Po příjezdu záchranářů hasiči v resuscitaci pokračovali společně. Po několika „dlouhých“ minutách hasiči pomohli s transportem obou dětí do připravených sanitních vozů, kde opět společně se zdravotníky pokračovali v resuscitaci,“ popsal mluvčí hasičů Lukáš Popp. Životy dětí se ale přes veškerou snahu nepodařilo zachránit.

Kromě dětí byl v autě jen řidič, který při nehodě utrpěl zranění. Psycholog mu také musel poskytnout posttraumatickou péči. „Ve vlaku cestovalo zhruba sedm desítek cestujících, nemám informace o žádném zranění. Provedená dechová zkouška u strojvedoucího byla s negativním výsledkem,“ uvedla Štětínská.

Policisté byli na místě až do odpoledních hodin, společně s hasiči a pracovníky Drážní inspekce a Správy železnic. „Jsme v podstatě na začátku prověřování celé události, kdy bude následovat další shromažďovaní a vyhodnocování informací. Policisté budou vycházet také ze zadaných znaleckých posudků. S ohledem na charakter události poskytovali policisté psychologickou péči dotčeným osobám,“ uvedla Štětínská. Vyjadřovat se k příčině nehody by podle ní bylo předčasné.

Nehoda se stala mezi vlakovými stanicemi Třebovice a Svinov. České dráhy mezi Ostravou-Svinovem a Děhylovem zavedly náhradní autobusovou dopravu.

V loňském roce na železnici, v metru a na lanových, trolejbusových i tramvajových drahách v Česku zemřelo 249 lidí, o 43 více než v roce 2021. Ve více než 80 procentech případů šlo o lidi, kteří vstoupili před vlak na koleje. Jednou z největších vlakových nehod byla 27. června srážka pendolina s lokomotivou v Bohumíně na Karvinsku, kterou nepřežil strojvedoucí a zraněno bylo pět lidí.


Pokračovat ve čtení