Přes Česko se přehnaly sněhové bouře. Meteorologové varují před náledím

Přes Česko se přehnaly sněhové bouře. Meteorologové varují před náledím; Zdroj foto: ČTK

„Pozor v ranních hodinách na náledí. Na některých místech se vyjasnilo a teploty povrchů klesly pod nula stupňů Celsia navzdory tomu, že ve dvou metrech je nad nulou. Hlavní silnice jsou ošetřené, ale na menších to bude klouzat (KV, UL, PK kraj a stř. Čechy),“ uvedli meteorologové na Twitteru. Kvůli silnému větru se mohou také na silnicích ve vyšších polohách tvořit sněhové jazyky a v Krkonoších a Jeseníkách také závěje.

Zimní počasí, zejména na horách s přívaly sněhu, se do Česka vrátilo o víkendu. Ve středu večer místy hustě sněžilo i v nižších polohách, výstraha před novou sněhovou pokrývkou platila pro Prahu a části Středočeského, Plzeňského, Jihočeského a Jihomoravského kraje i Vysočiny. Na satelitních snímcích ze středečního večera a noci jsou patrné i četné bouřky.

Silnice ve středních Čechách jsou ve čtvrtek ráno mokré po chemickém ošetření, v noci v některých částech regionu sněžilo. Kolem 7:00 byly všechny úseky sjízdné, některé se zvýšenou opatrností

V jižních Čechách jsou silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. Na některých komunikacích leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření, na Šumavě mohou vznikat sněhové jazyky. Ráno se teploty na jihu Čech pohybovaly od minus dvou do dvou stupňů Celsia. Silničáři nasadili na úklid většinu techniky. Přes noc napadla vrstva nového sněhu, na Lipensku od středečního rána až 30 centimetrů. 

Na silnicích v horských oblastech Vsetínska zůstávala ráno vrstva sněhu. V nižších polohách okresu se na mokrých vozovkách místy může tvořit námraza. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností, stejně jako většina silnic v ostatních částech Zlínského kraje, které jsou většinou holé a vlhké nebo mokré. Místy se na vozovkách v regionu tvoří ledovka.

Ve vyšších polohách Olomouckého kraje jsou ráno zbytky rozbředlého sněhu, silniční komunikace jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Kvůli silnému větru se na vozovkách mohou tvořit sněhové jazyky. V nižších oblastech kraje jsou ráno silnice zpravidla holé a mokré, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

V Moravskoslezském kraji zůstává pro nákladní vozy těžší 12 tun uzavřený úsek silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou v Beskydech na Frýdecko-Místecku. Silnice, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede kolem přehrady s pitnou vodou Šance. Nesmí se tam solit a kamiony mívají v kopcích problémy.

Uzavřená silnice na Liberecku

Silnice na Vysočině jsou s opatrností sjízdné. Hlavní tahy jsou po solení mokré, někde zůstává rozbředlý sníh. Kvůli nižším teplotám se na některých silnicích, zejména na Žďársku, může tvořit náledí. Vyplývá to z informací Krajské správy a údržby silnic Kraje Vysočina. „Do půlnoci to na silnicích na Vysočině dobře nevypadalo, ale (sněhová) bouřka přešla. Teď jsou na silnicích zbytky rozbředlého sněhu, vítr už se uklidnil, venku bylo kolem 110 vozů, skoro všechno,“ řekl dispečer silničářů Roman Hubený.

V Libereckém kraji ráno na některých místech sněží, v nižších polohách je déšť se sněhem. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost, hlavní tahy jsou sice většinou holé a mokré, místy ale mohou být zbytky rozbředlého sněhu a mohou klouzat. Fouká silný nárazový vítr, hlavně v horských oblastech se tak mohou na silnicích tvořit sněhové jazyky nebo závěje. Uzavřena zatím zůstává pro nákladní vozy nad 3,5 tuny silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál na hraniční přechod s Polskem. Autobusy a osobní vozy tudy projedou. Omezení by zatím mělo platit do 14:00.

Sníh na silnicích komplikuje dopravu ve výše položených oblastech Pardubického kraje. Většinou je po solení rozbředlý, ale místy tvoří i uježděnou vrstvu. Všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné. Souvislá sněhová vrstva pokrývá vozovky v Železných horách a v okolí Lanškrouna, kde jsou i závěje. V oblastí Hlinska, Poličky, Seče a Třemošnice se tvoří sněhové jazyky. Silnice I/11 přes Suchý vrch je sjízdná s povinnými sněhovými řetězy.

Na vedlejších silnicích v Královéhradeckém kraji leží zbytky rozbředlého sněhu. Vrstva sněhu o síle až deset centimetrů leží na nesolených silnicích v Krkonoších a v Orlických horách. Místy může být zledovatělá. V Krkonoších si dnes řidiči musejí dát pozor na závěje a silný vítr, uvedli silničáři. Hlavní silniční tahy v kraji byly dnes ráno většinou mokré nebo vlhké. Teploty se v kraji pohybovaly několik stupňů nad nulou, na horách od plus jednoho do minus tří stupňů.

Klidnější je ve čtvrtek ráno situace na železnici, ve středu večer kvůli popadaným stromům stálo několik regionálních tratí, ve Středočeském kraji byl provoz přerušen kvůli pádu elektrického vedení na trať mezi stanicemi Řepov – Mladá Boleslav. Aktuálně je podle webu Českých drah přerušen provoz kvůli pádu stromu na regionální trati v Jihomoravském kraji mezi stanicemi Střelice a Moravské Bránice.


Pokračovat ve čtení