„Před tím se těžko skryjí.“ Na Ukrajinu míří nová zbraň, mezi Rusy prý vyvolá paniku

"Před tím se těžko skryjí." Na Ukrajinu míří nová zbraň, mezi Rusy prý vyvolá paniku; Zdroj foto: Aktuálně.cz/Youtube/Saab

Agentura Reuters koncem listopadu poprvé informovala o tom, že Pentagon zvažuje, zda poslat tuto munici zemi, která se brání ruské invazi. Zpravodajská agentura popsala, že je bomba levná a lze ji snadno namontovat na rakety, jež má Ukrajina k dispozici ve svém arzenálu, například pro raketomety HIMARS.

Americký generálporučík ve výslužbě Ben Hodges ve středu napsal na svůj twitterový účet o potenciálním dopadu, který by GLSDB mohly mít na válku. „Před touto raketovou municí se Rusům bude těžko skrývat,“ napsal Hodges.

„Pro ruské námořnictvo, letectvo a obsluhu muničních skladů na Krymu, podél ‚pozemního mostu’… a snad brzy i pro ty, kdo opravují Kerčský most, začne být život velmi nepohodlný,“ tvrdí Hodges, který dříve působil jako velící generál armády Spojených států v Evropě.

Tyto klouzavé pumy malé ráže upravené pro odpalování ze země by podle Reuters umožnily Ukrajincům udeřit daleko za ruskými liniemi. Systém GLSDB navrhovaný společností Boeing a Saab dokáže trefit cíl s přesností na jeden metr. Více raket také může dopadnout na více cílů téměř současně.

Firmy se chlubí, že raketová munice GLSDB doletí až sto padesát kilometrů. Lze s ní útočit na všechny strany, ze všech úhlů, umí se vyhýbat překážkám. Má schopnost proniknout do jeskyní a úkrytů. Laserová varianta SDB zasáhne i pohyblivý cíl.


Pokračovat ve čtení