Podnikatel Dědek pošle Pavlovi na kampaň další milion, oceňuje jeho věcnost

Podnikatel Dědek pošle Pavlovi na kampaň další milion, oceňuje jeho věcnost; Zdroj foto: Milan Bureš

„Byli jsme tak domluvení od samého počátku. Do prvního kola jsem měl pro něj milion korun, a pokud postoupí, další milion dostane do druhého kola,“ popsal Dalibor Dědek, zakladatel úspěšné firmy vyrábějící zabezpečovací zařízení.

Na Petru Pavlovi oceňuje jeho věcnost. „Vyslechl jsem si také jeho priority. Za důležité považuje přivést politiky k jednomu stolu a jejich debatu moderovat. Vidím jeho roli jako mediátora české politické scény a umím si to představit,“ řekl. 

V prvním kole poslal dva miliony i Danuši Nerudové. Pavla podle svých slov podpořil rozumem, zatímco Nerudovou srdcem. 

Generálovi peníze poskytne formou třetí strany. Za tyto peníze zjednodušeně řečeno začne kampaň pro Pavla dělat sám. Založil si speciální transparentní účet a z něho bude kandidátovi platit některé služby, například billboardy.

Na takové podpoře se domluvili, protože zákon dovoluje kandidátům na kampaň před prvním kolem použít maximálně 40 milionů korun a před druhým kolem jen dalších 10 milionů. Těsně před prvním kolem Pavel vyčerpal přes 36 milionů. Dědkova podpora se do těchto částek nezapočítává. I pro takovou podporu existuje limit, a to 1,8 milionu korun.  

Jen od vyhlášení výsledků prvního kola voleb došlo na Pavlův transparentní účet 2689 darů v celkové výši 7,115 milionu korun. Lidé posílají stokoruny až jednotky tisíc korun. Spolu s částkou zbývající z prvního kola tak má na účtu přes deset milionů. „Děkuji vám všem, že se ve volbách můžu opřít o tak jasnou podporu občanů a potvrdit, že kandiduji za vás, nikoli za zájmy politických stran nebo vlastního podnikatelského impéria,“ sdělil k tomu Pavel. 

Jeho soupeř Andrej Babiš také dostal několik tisíc, na jeho účtu však stále nejčastěji přibývají haléřové částky s kritickými vzkazy. Přispělo mu ale i několik příznivců. Celkem od soboty získal zhruba 15 tisíc korun. Před prvním kolem však Babišův tým všechny dary vrátil a kampaň zaplatilo hnutí ANO.

Video: Jak na výsledky reagovali neúspěšní prezidentští kandidáti (14. 1. 2023)


Pokračovat ve čtení