Pobaltští ministři o Babišovi: Měl by si zopakovat historii, my bychom Česku pomohli

Pobaltští ministři o Babišovi: Měl by si zopakovat historii, my bychom Česku pomohli; Zdroj foto: ČTK

„Babiš by si měl zopakovat historii a její dopad na Česko, včetně roku 1938 a 1968,“ reagoval Reinsalu a zdůraznil, že Estonsko by svoje vojáky na pomoc Česku v případě napadení poslalo. Připomněl také, že za vlády Andreje Babiše Praha vyslala svoje vojáky a stíhačky na ostrahu estonského vzdušného prostoru.

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis v reakci na Babišova slova reagoval podobně jako jeho estonský kolega. „Řeknu jen jednu věc: Kdyby česká integrita a svoboda byly ohroženy vnější silou, Litva by stála Česku bok po boku,“ zdůraznil v Bruselu před zasedáním šéfů unijní diplomacie.

Bývalý premiér po debatě svá slova mírnil a na Twitteru napsal, že vůbec nechtěl odpovídat na hypotetickou otázku o napadení Polska nebo Pobaltí. „Jsem přesvědčený, že se to nestane, a nechci to vůbec připouštět,“ napsal. „Pokud by došlo reálně k napadení, pochopitelně bych dodržel článek 5,“ odkazoval se na část Washingtonské smlouvy.

Česko jako člen Severoatlantické aliance je součástí konceptu společné obrany – pokud dojde k útoku na jeden stát NATO, jde o útok na celou alianci. Takzvaný článek 5 symbolizuje dohodu, v rámci které stát musí neprodleně podniknout akci s cílem obnovit a udržet bezpečnost v rámci celého obranného uskupení.

Babišovo vyjádření v České televizi vzbudilo ohlas také v Polsku. Vysílací stanice Polskie Radio 24 označila expremiérova slova za překvapivá. „Chápu, že nemá rád Polsko a Poláky, což mnohokrát veřejně potvrdil slovem i skutkem. Co mu ale udělali Litevci, Lotyši a Estonci?“ komentoval výrok zpravodaj Tomáš David Jedruchow.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) Babiše kritizoval slovy, že se radikalizuje. „Je to proruský chaotik, ne diplomat – a jeho poslední výrok, který odsuzuji, tomu odpovídá,“ reagoval a ujistil, že Česko svým spojeneckým závazkům dostojí. „Kolegové z ostatních zemí mě nekontaktovali. Domnívám se, že partneři to chápou jako součást předvolební kampaně,“ dodal k nedělní debatě Lipavský.

Babiš původně do duelu v České televizi přijít nechtěl, nakonec ale na poslední chvíli dorazil. Svůj názor podle svých slov změnil po mši za vlast, kterou v neděli celebroval arcibiskup Jan Graubner. „Mluvil o pravdě, lásce a spravedlnosti, takže jsem začal myslet jinak, změnil jsem názor,“ zdůvodnil expremiér.

Druhé kolo prezidentských voleb, ve kterém se o Hrad Babiš utká s generálem ve výslužbě Petrem Pavlem, se uskuteční v pátek a v sobotu. Favoritem je podle průzkumů právě Pavel, který v nedělní sondáži agentury STEM získal 57,6 procenta hlasů.

Video: Mluvím o míru, ne o válce, tvrdil Babiš v Benešově (20. 1. 2023)


Pokračovat ve čtení