Pětikoalici bude mít i Praha, strany podepsaly smlouvu. Opozice čeká stagnaci města

Pětikoalici bude mít i Praha, strany podepsaly smlouvu. Opozice čeká stagnaci města; Zdroj foto: ČTK

V jedenáctičlenné městské radě bude mít pět zástupců Spolu, přičemž ODS bude mít tři včetně primátora a TOP 09 dva. KDU-ČSL obsadí namísto pozic v radě místa předsedů dvou magistrátních výborů. Piráti budou mít čtyři radní a STAN dva. Volba radních a primátora je plánována na čtvrteční jednání zastupitelů. Kandidátem na primátora je lídr Spolu Bohuslav Svoboda (ODS).

„Konečně bude mít Praha zvoleného primátora a bude mít nové vedení. Koaliční jednání bylo velmi obtížné a složité. Myslím si, že před námi stojí řada nelehkých úkolů. Jsem přesvědčen, že jsme se na ně dobře připravili,“ řekl Svoboda.

Nová koalice se podle předsedy zastupitelů Spolu Zdeňka Zajíčka (ODS) chce zaměřit zejména na tři oblasti. V případě dopravy chce prohloubit a nastavit užší spolupráci se státem. Ta se dá nyní vzhledem ke složení vládní koalice dobře nastavit, řekl. Druhou oblastí je energetická soběstačnost a bezpečnost a třetí bydlení. Zastupitelka Kateřina Arnotová (STAN) řekla, že se koalice zaměří také na územní rozvoj a školství.

Smlouvu nyní začnou podepisovat jednotliví koaliční zastupitelé. „Stihneme to, aby před jednáním zastupitelstva byli na arších všichni podepsaní,“ řekl Zajíček. Na koaliční smlouvě bude chybět podpis dosluhující radní Hany Kordové Marvanové, která kandidovala za Spolu. Zajíček řekl, že pod smlouvou jsou podepsaní ti zastupitelé, u kterých je Spolu schopna garantovat, že splní závazky vyplývající z koaliční smlouvy.

„Zbytek období to vypadá na popcorn a colu“

Koalice už nabídla opozici místa předsedů osmi z 22 výborů zastupitelstva. Čtyři posty předsedů obsadí ANO, které povede výbor kontrolní, majetkový, pro hospodářský rozvoj a dotační vztahy k městským částem. Praha sobě bude předsedat finančnímu výboru, pro národnostní menšiny a sport a volný čas. Zdravotnický výbor pak připadne SPD. Koaliční strany obsadí zbylá místa předsedů výborů.

Podle některých opozičních zastupitelů bude nová koalice nestabilní. „Gratuluji pražské koalici. Zítra zastupitelstvo, bude veselo a zbytek volebního období to vypadá na popcorn a colu s tím, že se podle mě vyplatí sedět v první řadě,“ sdělil poslanec a zastupitel Patrik Nacher (ANO). Zástupci ANO ale podle něj budou férovou a konstruktivní opozicí.

Prahu čeká podle předsedy Prahy sobě Jana Čižinského stagnace. „V Praze právě vzniká ospalá koalice z lidí, pro které podpis smlouvy nic neznamená a nemohou si navzájem věřit. Prahu čeká bohužel stagnace. Energie odborníků z Prahy sobě bude chybět. Budeme pro koalici fungovat jako budíček a prosazovat a podporovat každou smysluplnou věc,“ uvedl Čižinský.

Opoziční zastupitel Pavel Zelenka (Praha sobě) na Twitteru napsal, že „není nic zbytečnějšího než podpis smlouvy s Piráty a stranami tvořícími Spolu. S těmi prvními mám čerstvou osobní zkušenost, ti druzí se dokázali vzájemně za primátora Svobody podrazit třikrát za čtyři roky,“ napsal.

Pospíšil odejde z vedení muzea, europoslancem zůstane

V budoucí radě má být několik politiků, kteří už zastávají jiné funkce. Poslanec a kandidát na primátora Bohuslav Svoboda už uvedl, že zůstane řadovým poslancem a vzdá se funkcí ve sněmovních výborech, členství ve správní radě VZP a odstoupí z místa přednosty gynekologické kliniky.

Kandidát na náměstka primátora pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil rezignuje na místo předsedy správní rady Musea Kampa. V europarlamentu ale zůstane. „Jsem přesvědčený, že je možné skloubit práci řadového europoslance a neuvolněného člena rady města,“ řekl Pospíšil.

„Ačkoliv Museum Kampa není žádný výdělečný podnik, není to firma, která by produkovala nějaký zisk, tak já z muzea odcházím. Zaprvé mu věnuji bezplatně obrovské množství času a nechci, aby bylo předmětem politických debat a bojů. Nechci to muzeum ohrozit,“ řekl Pospíšil. Zcela však kvůli závazku k zakladatelce muzea Medě Mládkové neodejde.

Podle svého dřívějšího vyjádření jako místostarosta Prahy 4 skončí po zvolení do rady Michal Hroza (TOP 09) a v čele radnice v Kolovratech skončí Antonín Klecanda (STAN). Starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS) sdělila, že se poradí se svými kolegy v Praze 2.

Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice Spolu, získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Piráti mají 13 zastupitelů a Praha sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů získalo hnutí STAN a tři SPD.


Pokračovat ve čtení