Pavel se sešel se Zemanem. Řešili roli prezidenta i výhrady k hradní kanceláři

Pavel se sešel se Zemanem. Řešili roli prezidenta i výhrady k hradní kanceláři; Zdroj foto: Jakub Plíhal

Pavel ocenil, že se podařilo schůzku dohodnout, byť s mírným zpožděním, považuje ji za standard. Hodinovou debatu označil za věcnou a vstřícnou. Zeman podle něj chtěl na schůzce hovořit o výsledcích voleb, ve kterých podporoval Pavlova protikandidáta z druhého kola Andreje Babiše (ANO). Hovořili také o Pavlových výhradách k fungování Kanceláře prezidenta republiky.

Zeman také s Pavlem probíral úděl přímo voleného prezidenta. „Z hlediska určitého rozporu mezi mandátem z přímých voleb a pravomocemi prezidenta,“ uvedl Pavel. Zeman podle něj měl dilema, zda by měl být prezident pouhým vykonavatelem návrhů parlamentu či vlády, nebo hráčem, který může do politických procesů vnášet vlastní iniciativu.

Pavel pozval Zemana na svou inauguraci, která se koná 9. března. Pavlův tým naopak upustil od možnosti pozvat na inauguraci prezidenty okolních států. Vysvětlil to tím, že slovenská prezidentka Zuzana Čaputová by nemohla dorazit, s dalšími hlavami okolních států se pak má v úmyslu scházet brzy poté, co se ujme funkce. „Byly by to dvě návštěvy v průběhu několika týdnů, což by nedávalo smysl,“ konstatoval.

Nynější hlavě státu Pavel také tlumočil zájem své manželky setkat se s první dámou. Žádal také o poskytnutí některých informací o chodu prezidentské kanceláře, personálním složení a některých procesech. Zeman souhlasil s poskytnutím protokolu z kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu ohledně hospodaření hradní kanceláře a jí podřízených organizací.

V souladu s předchozími prohlášeními Pavel požádal Zemana, aby už nečinil do konce svého mandátu zásadní rozhodnutí. Na mysli měl zejména jmenování nového předsedy Ústavního soudu. Zeman v mezičase oznámil, že tento krok neučiní. Své rozhodnutí označil za vstřícné gesto na rozloučení. Pavel již dříve oznámil Zemanovo vyjádření za správné, Zeman ho v pondělí podle něj potvrdil.

Pavel řekl, že odklady schůzky způsobila odlišná interpretace, kdo by měl setkání iniciovat. Podle Pavla to měla být nynější hlava státu, protože je držitelem úřadu, podle Zemana naopak Pavel. O schůzku nakonec požádal Pavel. „Neviděl jsem důvod to zdržovat. Pokud to bylo jen o tom, aby návrh byl z mé strany, nebyl důvod to neudělat,“ řekl. Před schůzkou si připravil pár bodů, o kterých chtěl mluvit, připravoval se i na možné dotazy. „K žádným překvapením nedošlo,“ konstatoval.


Pokračovat ve čtení