Novozélandská premiérka Ardernová končí. Nemám dost sil na další čtyři roky, řekla

Novozélandská premiérka Ardernová končí. Nemám dost sil na další čtyři roky, řekla; Zdroj foto: Reuters

„Už nastala má chvíle. Nemám už dost sil na další čtyři roky,“ řekla Ardernová. „Neodcházím, protože bych nevěřila, že nemůžeme v příštích volbách vyhrát, ale protože věřím, že můžeme a vyhrajeme,“ dodala politička.

Ardernová oznámila, že od demise do konání voleb zůstane řadovou členskou parlamentu. Svému snoubenci, který seděl v první řadě mezi hosty, vzkázala, že konečně budou mít čas se vzít.

Ardernová se v roce 2017 v 37 letech stala nejmladším premiérem Nového Zélandu. Ačkoliv se její Novozélandská strana práce umístila ve volbách za Novozélandskou národní stranou, vytvořila vládní koalici se Stranou zelených a populistickým uskupením Nový Zéland především. Ve volbách v říjnu 2020 byla Ardernová favoritkou a její strana zvítězila.

Podle deníku Le Monde byla Ardernová v zemi velmi populární. Sympatie si získala za své ohleduplné chování po atentátech na mešity ve městě Christchurch z března 2019, při nichž zemřelo 51 lidí. Pandemii covidu-19 se rozhodla řešit přísnými uzávěrami a voliči její Novozélandskou stranu práce vzápětí ve volbách odměnili nejlepším volebním výsledkem za 50 let. Kvůli ekonomickým dopadům pandemie ale její obliba v posledních měsících klesala, píše Le Monde.

„Jménem Národní strany děkuji premiérce Jacindě Ardernové za její službu Novému Zélandu. Této neuvěřitelně náročné práci dala vše a já jí i její rodině přeji do budoucna vše nejlepší. Děkuji vám, Jacindo,“ napsal Luxon na twitteru.

„Ukázala světu, jak vést s intelektem a silou. Dokázala, že empatie a nadhled jsou mocné vůdčí vlastnosti. Jacinda byla zanícenou obhájkyní Nového Zélandu, inspirací pro mnohé a mou velkou přítelkyní,“ uvedl Albanese a zveřejnil fotografii ze společného setkání.


Pokračovat ve čtení