Nové detaily k úderu na ruská kasárna v Makijivce: Pomohl informátor a zapnuté mobily

Nové detaily k úderu na ruská kasárna v Makijivce: Pomohl informátor a zapnuté mobily; Zdroj foto: Reuters

Pravděpodobně jde o největší „jednorázovou“ ruskou ztrátu na lidských životech ve válce od loňského května, kdy při pokusu části ruské 74. motostřelecké divize překročit řeku Severní Doněc zemřelo více než 400 vojáků.

Ukrajinský generální štáb tvrdí, že po novoročním úderu zahynulo v Makijivce, která je předměstím Doněcka, 400 Rusů a dalších 300 bylo zraněno. Ruské zdroje udávají menší počet, ale s tím, že mnoho lidí se stále pohřešuje nebo zůstalo uvězněných pod troskami.

Co se tedy stalo? V budově, která před válkou sloužila jako škola, zasedli na Silvestra ke slavnostní večeři zmobilizovaní vojáci. Podle původních informací byli ze Saratovské oblasti, později ale státní ruská média uvedla, že pocházeli také ze Samarské oblasti jižně od Moskvy. Potvrdil to i gubernátor Samarské oblasti Dmitrij Azarov, který řekl, že se snaží kontaktovat příbuzné vojáků.

Oslavy příchodu Nového roku jsou v Rusku velkým svátkem, při kterém se scházejí rodiny a příbuzní na slavnostní oběd nebo večeři. Vojáci se proto večer shromáždili ve škole. Rakety dopadly podle svědků přesně minutu po půlnoci místního času. Tedy v době, kdy ruská televize opět vysílala novoroční projev prezidenta Vladimira Putina.

Úder budovu a všechno, co stálo v blízkém okolí, rozmetal do základů. Jeden z obyvatelů Makijivky uvedl na sociálních sítích, že bydlí zhruba pět minut chůze od této školy a že měl pocit jako při zemětřesení. Připadalo mu, že se třesou všechny domy i země.

Vybuchla i uskladněná munice

Z dostupných informací vyplývá, že Ukrajinci pálili na základě údajů ze dvou zdrojů. Prvním byla velká koncentrace signálů zapnutých mobilních telefonů a druhým zřejmě zprávy od místního informátora, který tajně navádí ukrajinskou dělostřeleckou palbu na ruské cíle.

„Ukrajinci odolali pokušení nasadit HIMARS přímo proti ruským jednotkám v poli a namísto toho systematicky likvidují ruský týl. Prakticky každou noc podniknou několik úderů na důležité objekty v ruském týlu. Sklady dělostřelecké munice, velitelská stanoviště, sklady paliva,“ řekl před časem deníku Aktuálně.cz vojenský analytik Lukáš Visingr.

Ruští blogeři zabývající se válkou na sociální síti Telegram uvedli, že ve škole se kromě stovek vojáků nacházel také sklad munice. Ta znásobila intenzitu výbuchů.

„Je strašné, co se stalo. Koho proboha napadlo soustředit v jednom objektu stovky vojáků? Každý přece musí vědět, že když se tam trefí dělostřelectvo, bude mnoho mrtvých,“ napsal na Telegramu bloger vystupující pod pseudonymem Archanděl Specnaz Z. Sleduje ho 700 tisíc lidí a má mezi Rusy velký vliv.

Nepoučitelní generálové

Pracovník tiskového oddělení ruského ministerstva obrany Michail Zvinčuk napsal, že v budově bylo šest stovek lidí a zemřelo jich minimálně 78. Ruské ministerstvo obrany oficiálně přiznalo 63 mrtvých.

Bývalý velitel proruských jednotek na Donbase z roku 2014 Igor Girkin uvedl, že obětí jsou podle jeho informací stovky a munice, stejně jako vojenská technika, nebyla nijak maskována. „Naši generálové jsou v zásadě nepoučitelní,“ uvedl Girkin.

Někteří ruští poslanci volají po vyšetřování, které by určilo vinu ruských důstojníků na tom, co se stalo.

Ukrajina ale v razantních úderech za frontovou linií pokračuje. V úterý ráno oznámil generální štáb, že zřejmě stovky ruských vojáků zemřely nebo byly zraněny při raketovém útoku na kasárna v okupované vesnici Čulakivka v Chersonské oblasti.

Video: U Bachmutu Ukrajince zachraňují drony (2. 1. 2023)


Pokračovat ve čtení