Nikdy jsem se nedopustil sexuálního násilí, řekl Feri. Výslechy budou neveřejné

Nikdy jsem se nedopustil sexuálního násilí, řekl Feri. Výslechy budou neveřejné; Zdroj foto: ČTK

Feri před soudem vypovídal v úterý dopoledne, po něm přišly na řadu výpovědi poškozených dívek. Z jejich výslechu ale soudkyně Lenka Hájková kvůli citlivým detailům vyloučila veřejnost. Veřejnost se nezúčastní ani výslechů znalců.

Ferimu hrozí až desetileté vězení. Obžaloba totiž podle dřívějších informací tvrdí, že se jednoho ze skutků dopustil na tehdy sedmnáctileté dívce. Státní zástupkyně Petra Gřivnová v obžalobě popisuje tři skutky. První se podle ní stal v noci z 24. na 25. března 2016 ve Feriho bytě v Praze 3. Feri se podle žalobkyně pokoušel dívku líbat a sahat na ni, ačkoli mu dávala najevo, že si s ním intimní kontakt nepřeje. Feri jí prý poté začal říkat, že je nevyspělá a přemlouval ji k intimnostem.

Obžaloba tvrdí, že když chtěla dívka z bytu odejít, nabídl jí Feri nealkoholický nápoj, po jehož požití se dostala do stavu „částečné ztráty vědomí“. Feri pak s dívkou podle spisu mimo jiné prováděl orální sex. Druhý skutek se podle žalobkyně stal v listopadu 2016, opět ve Feriho bytě. S touto dívkou měl Feri podle obžaloby pohlavní styk a to přes její nesouhlas.

Třetí incident se stal podle žalobkyně na konci února 2018, kdy si Feri pozval do Poslanecké sněmovny dívku kvůli možné pozici stážistky. Feri ji podle obžaloby v kuchyňce začal osahávat, snažil se ji líbat a ignoroval její nesouhlas. Dívce se podařilo odejít, obžaloba proto skutek kvalifikuje jako pokus o znásilnění. Dívky po Ferim žádají náhradu nemajetkové újmy.

„Jsem nevinný. To, co je mi pokládáno obžalobou za vinu, v plném rozsahu odmítám. Pokládám to za něco, co je odporné, co je nechutné, čeho bych nikdy nebyl schopen,“ řekl na počátku své výpovědi Feri. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí či zneužil něčí bezbrannosti.

S první dívkou se Feri podle svých slov pouze líbal, s čímž podle něj souhlasila. Když mu řekla, že nechce pokračovat, dále nenaléhal. Připustil, že mohl říct něco, co se dívky mohlo dotknout, odmítl ale, že by pokračoval v intimních aktivitách. Důrazně odmítl, že by jí podal nápoj s omamnou látkou.

Ke druhé dívce řekl, že s ním měla konsenzuální styk. Popsal, že s ním dívka i po styku dále normálně komunikovala. Šlo podle něj o „milostný poměr“. Se třetí dívkou, o které obžaloba mluví, se podle svých slov také líbal s jejím souhlasem. V její výpovědi jsou podle Feriho faktické rozpory, podle něj by také nedávalo smysl, aby se jednání dopustil na místě, kam mohl kdokoli přijít. Podle něj také nelze mluvit o pokusu o znásilnění.

Po své výpovědi Feri řekl, že je připraven odpovídat na dotazy stran a soudu, nicméně učiní tak až po výpovědích poškozených a svědků, které prý nechce ovlivňovat.


Pokračovat ve čtení