„Nezapomenutelný čin.“ Sestřičky při zemětřesení chránily novorozence vlastními těly

"Nezapomenutelný čin." Sestřičky při zemětřesení chránily novorozence vlastními těly; Zdroj foto: Aktuálně.cz/Reuters

Záběry ukazují, jak zemětřesení začalo otřásat místností. „Byly jsme opravdu vyděšené a začaly jsme panikařit. Nebály jsme se o sebe, ale o děti. Nevěděly jsme, jak je ochráníme a jak je dostat pryč odsud,“ popsala jedna ze sestřiček Gazel Caliskan pro BBC. Sestřičky ihned začaly sledovat situaci a přidržovat inkubátory. „Myslely jsme celou dobu jen na děti. Držely jsme inkubátory co nejvíce to šlo,“ doplnila druhá sestřička Devlet Nizam.

Záběry z nemocnice sdílely na sociálních sítích tisíce lidí. Turecký ministr zdravotnictví Fahrettin Koca na Twitteru označil reakci zdravotních sestřiček za nezapomenutelnou. K jejich odvaze se vyjádřila i prezidentka Mezinárodní rady sester (ICN) Pamela Ciprianová. „Instinkt sester velí jednat rychle, aby ochránily ty, o které se starají, bez ohledu na okolnosti. Každý den jsme svědky těchto nesobeckých činů odvahy a lidskosti, které ztělesňují elán sester na celém světě a ilustrují přínos sestřiček a ošetřovatelství pro svět,“ uvedla.

Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii v úterý vystoupal na nejméně 40 tisíc. V úterý večer turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že v jeho zemi zahynulo kvůli zemětřesení přes 35 tisíc lidí. V Sýrii by mělo jít na základě informací od vlády a OSN skoro o šest tisíc obětí. Rozsáhlé jsou v obou zemích i škody na majetku.


Pokračovat ve čtení