Nerudová teď hraje o vše. Babiš jde na Novu lovit její voliče, říká sociolog

Nerudová teď hraje o vše. Babiš jde na Novu lovit její voliče, říká sociolog; Zdroj foto: Jakub Plíhal

Překryv mezi voliči, kteří se ještě nerozhodli, zda dají hlas Andreji Babišovi, či Danuši Nerudové, je poměrně velký. Na rozdíl od Petra Pavla. Babišův tým se totiž na generála ve výslužbě zaměřil od začátku jako na hlavního soupeře a tím „vykolíkoval hřiště“ jednotlivých táborů. „Pokud by Babiš spustil silnou kampaň vůči Nerudové, posílí Petr Pavel a naopak, proto do toho v kampani nešlape tak jako například v parlamentních volbách,“ vysvětluje sociolog Vojtěch Prokeš v rozhovoru s Lindou Bartošovou.

Do voleb zbývají hodiny. Příležitosti oslovit lidi kandidátům ubývají. Nejvyšší potenciál získat v televizních debatách nerozhodnuté voliče má ekonomka Danuše Nerudová. „Ale také je tam nejvyšší potenciál nic nezískat. O ní se teď v zásadě rozhoduje,“ doplňuje Prokeš.

Andrej Babiš, který se jinak konfrontacím se soupeři v médiích pečlivě vyhýbá, jde do televizní debaty na Nově oslovit potenciální voliče právě Nerudové. „Bude chtít působit jako ten, který se o lidi postará, který jim rozumí,“ dodává sociolog.

Hlavní témata rozhovoru:

0:35- 4:40 Má aktuální dění kolem Andreje Babiše či Josefa Středuly potenciál ovlivnit první kolo voleb? Jak může výsledky ovlivnit kandidát SPD Jaroslav Bašta?

4:40 – 9:00 O tom, kdo má u nerozhodnutých voličů největší šanci získat jejich hlas.

9:00 – 14:15 Proč v prezidentské volbě nerozhodují racionální argumenty a co je rozhodující pro dobrou kampaň?

14:15 – 16:00  Pro koho je důležitá debata na televizi Nova a kolik lidí se o své volbě rozhodne až přímo ve volební místnosti?

16:00 – 19:32 Druhé kolo je úplně nová hra. Za jakých okolností by dokázal Andrej Babiš zvítězit? Rozhodují se v ní voliči podle jiných kritérií?


Pokračovat ve čtení