“Nebudeme zkoumat, zda jste sezdaní.“ Na Bali prý za nemanželský sex nebudou trestat

“Nebudeme zkoumat, zda jste sezdaní.“ Na Bali prý za nemanželský sex nebudou trestat; Zdroj foto: Reuters

Nový indonéský trestní zákoník počítá s trestem až jednoho roku vězení pro lidi, kteří mají nemanželský sex, a šesti měsíců pro lidi, kteří žijí společně, aniž by uzavřeli manželství. Zákon přitom nerozlišuje mezi indonéskými občany a cizinci. Kvůli možným dopadům na zahraniční turisty nový zákoník, který bude vstupovat v platnost postupně během příštích tří let, kritizovaly firmy působící v cestovním ruchu.

Guvernér ostrova Bali prohlásil, že úřady nebudou kontrolovat, zda turisté zákoník v tomto bodě porušují. Při ubytování v hotelech nebudou muset dospělí lidé prokazovat, že jsou sezdaní. „Prosím navštivte Indonésii, nebudete podle tohoto článku obviněni,“ vyzval zahraničí turisty náměstek ministra pro legislativní činnost a lidská práva Edward Omar Sharif Hiariej. Podle něj trestní oznámení na dvojice žijící ve společné domácnosti, aniž by předtím měly svatbu, mohou podat jen někteří příbuzní a blízcí, což snižuje pravděpodobnost, že by turisty ze zahraničí vyšetřovala indonéská policie.

Před pandemií covidu-19 navštívilo Indonésii ročně zhruba 16 milionů lidí a úřady se snaží obnovit aktivitu v cestovním ruchu, který zažil velký útlum. Podstatná část zahraničních turistů mířila právě na ostrov Bali.

Podle zastánců nový trestní zákoník lépe odráží indonéské hodnoty. Podle OSN naopak norma ohrožuje svobodu tisku, soukromí a lidská práva. Podle organizace je zřejmě několik článků v rozporu s mezinárodním právem.


Pokračovat ve čtení