Na protivládní demonstraci dorazily stovky lidí. Na Hradě vznikl obraz pro Pavla

Na protivládní demonstraci dorazily stovky lidí. Na Hradě vznikl obraz pro Pavla; Zdroj foto: Radek Bartoníček

Když Ladislav Vrabel uspořádal první setkání v centru Prahy, k překvapení mnohých na ně přišly desítky tisíc lidí. Mnozí z nich protestovali proti politice vlády Petra Fialy a zároveň často tleskali proruským názorům řečníků Vrabelových demonstrací.

Na první letošní akci ale přišlo v sobotu po poledni podstatně méně lidí. Podle mluvčího pražských policistů Jana Rybanského je účastníků několik stovek.

Podle Vrabela to však nic nemění na podpoře, kterou u veřejnosti má, na vině je podle něj počasí. „Dnes je nás tady málo, ale nejsme tady na kvantitu, ale kvalitu. Ten, kdo dnes přišel, kdo to zvládnul přes tu sněhovou kalamitu, tak je obrovský hrdina,“ uvedl.

Hlavním důvodem demonstrace je podle něj obava, že Česku hrozí totalita. „Kdyby byl přijat zákon o dezinformacích, který vláda připravila, tak to, co bychom tady řekli, by bylo označeno za dezinformaci, nebyla by žádná další demonstrace a byli bychom odvezeni policií,“ tvrdil lidem.

Nic takového však v připravovaném zákoně není. Navíc ještě ani nebyl vládou projednán. Přesto lidé Vrabelovi tleskali podobně jako předsedkyni KSČM Kateřině Konečné. Podle ní za menší účast na demonstraci může vláda, protože lidé nemají peníze, aby mohli přijet do Prahy.

S kritikou vlády Petra Fialy (ODS) dnes jako jeden z prvních řečníků vystoupil kromě Konečné někdejší premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek. Oba vládu obviňovali z toho, že podporuje Ukrajinu na úkor českých občanů, které zadlužuje. Zemi chce vláda podle Paroubka zatáhnout do války, Konečná vládu označila za „fialový hnus“. Paroubek ani Konečná nevyzvali demonstranty k podpoře ani jednoho z kandidátů v prezidentské volbě, uvedli ale, že by neměli volit Pavla. Většina účastníků protivládní demonstrace se následně vydala z Václavského náměstí na pochod k Úřadu vlády.

Oproti dřívějším protivládním demonstracím nastala výrazná změna nejen v počtu účastníků.  Vrabel postupně ztrácí svou důvěryhodnost a některé spolupracovníky. Nejdřív ho opustil jeho nejbližší spolupracovník Jiří Havel, kterému vadilo přeposílání peněz od sympatizantů na účet Vrabelovy manželky. Poté vyšlo najevo, že má Vrabel milionové dluhy, které jen minimálně splácí. Krajský soud v Českých Budějovicích proto minulý týden rozhodl, že se chová nepoctivě, a poslal ho do konkurzu.  Seznam zprávy navíc tento týden poukázaly také na to, že Vrabel před pořádáním demonstrací koupil švýcarské zlaté slitky za částku přesahující 170 tisíc korun. 

Milion chvilek poskládal obraz pro Pavla

Zcela jiná akce proběhla odpoledne na Hradčanském náměstí, kde Milion chvilek pro demokracii uspořádal setkání na podporu Petra Pavla prezidentem České republiky. Hlavní součástí setkání bylo natáčení videoklipu právě na podporu Pavla, kterého se účastnili kromě jiného dobrovolníci z tábora Danuše Nerudové a Pavla Fischera. Tato dvojice, která nepostoupila z prvního kola prezidentských voleb, už několikrát dala najevo, že si přeje za prezidenta Pavla.

Kousek od Pražského hradu tak vznikl obraz, který má symbolizovat nutnost zvolit za prezidenta demokratickou osobnost. Obraz o velikosti šest krát šest metrů vznikl složením stovky kusů puzzle. Je na něm dav lidí na jednom z protestů proti Pavlovu protikandidátovi Andreji Babišovi (ANO) a Pražský hrad s nápisem Společně pro demokrata.

„Točíme klip, ve kterém bude vystupovat mimo jiné Danuše Nerudová a Pavel Fischer, od pondělí bude na sítích. Klip je pokračováním dlouhodobé snahy našeho spolku podpořit takového kandidáta, který bude zárukou, ze nebude pokračovat styl Miloše Zemana,“ řekla reportérovi Aktuálně.cz mluvčí spolku Hana Strašáková. 

Je to v krátké době druhé setkání pořádané spolkem Milion chvilek pro demokracii, ve kterém dává najevo, že si nepřeje na Hradě jako nového prezidenta Andreje Babiše. První proběhlo 8. ledna na nádvoří Pražského hradu pod názvem Dotáhněme změnu – Demokrat na Hrad. Vystoupil například písničkář Jaroslav Hutka či neúspěšný kandidát na prezidenta z minulých prezidentských voleb Michal Horáček. Oba stáli na štaflích, které organizátoři přinesli, protože měli zakázáno instalovat provizorní jeviště. 


Pokračovat ve čtení