Na pohřeb Tyrea Nicholse přijela viceprezidentka Harrisová i rodina George Floyda

Na pohřeb Tyrea Nicholse přijela viceprezidentka Harrisová i rodina George Floyda; Zdroj foto: Reuters

Pohřbu se zúčastnily i rodiny George Floyda a Breonny Taylorové, černošských obětí policejního násilí ve Spojených státech.

Reverend Lawrence Turner v úvodní řeči označil zesnulého Nicholse za dobrého člověka, zapáleného fotografa a talentovaného skateboardistu. Protože však Nichols patrně zemřel v důsledku policejního zákroku, vyzval i ke společenským změnám. K reformě policejního zákona, ke schválení takzvaného zákona George Floyda, poté vyzvala i viceprezidentka Harrisová a vlivný černošský aktivista Al Sharpton.

„(Nicholsova) smrt nebyla v zájmu veřejného bezpečí. S námi tu dnes jsou matka a otec, kteří truchlí nad smrtí mladého muže, který by stále měl být mezi námi… jako viceprezidentka žádám Kongres, aby schválil policejní reformu George Floyda,“ prohlásila Harrisová.

Návrh zmíněného zákona vznikl v roce 2020 po smrti George Floyda, který zemřel při brutálním policejním zákroku; při zatýkání mu policista Derek Chauvin devět minut klečel na krku. Soud Chauvina v roce 2021 uznal vinným z vraždy.

Reforma počítá například se vznikem národního registru policejních přestupků nebo zrušením kvalifikované imunity policistů, která je chrání před občanskoprávními žalobami.

Bílý dům ve středu oznámil, že prezident Joe Biden bude se zákonodárci v Kongresu o reformě policejního zákona ve čtvrtek jednat.

Policisté muže bili do hlavy

Tyre Nichols zemřel v nemocnici 10. ledna, tři dny poté, co jeho auto zastavila skupina strážníků se zdůvodněním, že řídil příliš riskantně. Záběry z policejních a pouličních kamer ukazují, jak policisté řidiče vytáhnou z auta a během zhruba 13 minut použijí proti Nicholsovi pepřový sprej, obušek, paralyzér i vlastní pěsti a nohy, kterými ho bijí i do hlavy.

Podle analýzy deníku The New York Times (NYT) policisté dali Nicholsovi nejméně 71 příkazů, z nichž mnohé nemohl vykonat, nebo byly protichůdné, jelikož je křičelo více policistů najednou. Jeden z policistů například na Nicholse sprostě křičel, ať mu nastaví ruce. Ty mu však držel za zády jiný policista. I když se Nicholsovi, který policistům v jednu chvíli nakrátko uprchl, podařilo řídit jejich příkazy, strážníci reagovali stále agresivněji, píše NYT.

Pět policistů v případu čelí obvinění z vraždy. Okresní státní zástupce Steve Mulroy v úterý nicméně uvedl, že uvažuje, že vznese další obvinění. K případu se vyjádřil i prezident Joe Biden, který záběry označil za děsivé.

„Chápeme, že je třeba bojovat proti zločinu. Ale proti zločinu nebojujete tím, že se sami stanete zločinci. A pět ozbrojených mužů proti jednomu neozbrojenému, to nejsou policisté, to jsou grázlové,“ prohlásil dnes na pohřbu černošský aktivista Sharpton, který svým plamenným projevem burcoval účastníky pohřbu. V kostelních lavicích seděly i rodiny Floyda a Taylorové, kterou zastřelili policisté šesti ranami při nezdařené protidrogové razii.


Pokračovat ve čtení