Mladý ukrajinský desetibojař mířil na olympiádu v Paříži. Padl při obraně Bachmutu

Mladý ukrajinský desetibojař mířil na olympiádu v Paříži. Padl při obraně Bachmutu; Zdroj foto: Reuters

Atlet, který skončil předloni na juniorském Mistrovství Evropy v desetiboji šestý, měl velkou šanci startovat příští rok na olympiádě v Paříži. Ale nestane se to. Dvaadvacetiletý Androščuk zahynul 25. ledna při tvrdých bojích s ruskými okupanty ve vesnici Jampolivka nedaleko Bachmutu.

V tomto městě a okolí se Ukrajinci brání už několik měsíců v zákopové bitvě, přirovnávané k bojům za první světové války. Androščuka zasáhla střepina dělostřeleckého granátu, lékaři v polní nemocnici už ho nedokázali zachránit.

Minulý týden ve středu jej za hudebního doprovodu vojenské kapely pochovali v městečku Letyčyne v Chmelnycké oblasti jihozápadně od Kyjeva. Androščuk se tam narodil, většinu života pak prožil v Brovarech u Kyjeva a trénoval hlavně v ukrajinské metropoli.

„Měl před sebou dlouhý a šťastný život. Měl silnou vůli a všechny předpoklady pro to, aby byl úspěšný,“ řekl na pohřbu Androščukův sportovní kolega Dmytro Korbenko, který je také ukrajinským reprezentantem v desetiboji. Atletova spolužačka Maria při posledním rozloučením prohlásila, že mohl bojovat o medaile. „Bohužel už na to nedojde,“ dodala.

Možný bojkot olympiády

Androščuk zemřel na bojišti právě v době, kdy Mezinárodní olympijský výbor chce povolit ruským a běloruským sportovcům startovat na hrách v Paříži. Nestartovali by ale pod vlajkami svých zemí. Ukrajina se postavila proti a avizovala, že v takovém případě bude olympiádu bojkotovat.

Pohřbu se zúčastnili také ukrajinští reportéři agentury Reuters. Příbuzní, kamarádi a rodáci sportovce mluvili o tom, že je možná účast Rusů a Bělorusů na hrách popuzuje. „Jak může vůbec někdo nechat Rusy a Bělorusy soutěžit? Na olympiádě pro ně není místo,“ upozornil ukrajinský reprezentant v hodu oštěpem Artur Felfner.

Lidé v Chmelnycké oblasti vzdávali hold atletovi stejně jako dalším vojákům, padlým ve válce. Když po silnici projížděl smuteční průvod, poklekli. Rakev do hrobu spustili vojáci.

„Těžko se hledají slova, když i přes vítězství dochází k hrozným ztrátám. Děkujeme ti, hrdino, odpočívej v pokoji,“ uvedl v prohlášení Ukrajinský atletický svaz.

Zákaz pro ruské sportovce

Ke smrti desetibojaře se na Twitteru vyjádřil známý americký historik a autor knih o východní Evropě Tymothy Snyder, který na Západě burcuje veřejné mínění k podpoře Ukrajiny. „Androsčuk nebude moci reprezentovat svou zemi na olympijských hrách ve Francii v roce 2024, protože ho zabili ruští okupanti. Místo toho Mezinárodní olympijský výbor chce, aby v Paříži startovali sportovci z Ruské federace,“ napsal slavný historik.

Volodymyr Androščuk je druhým známým ukrajinským sportovcem, který zemřel ve válce. Prvním byl pětadvacetiletý krasobruslař Dmytro Šarpar, který padl o několik dní dříve také blízko Bachmutu. Šarpar se účastnil mezinárodních krasobruslařských soutěží.

Po začátku invaze bylo Rusko a Bělorusko vyloučeno z většiny mezinárodních sportovních akcí. Jejich reprezentanti nesmějí nastoupit na světových šampionátech v hokeji nebo ve fotbale. Ruské kluby mají zakázáno hrát fotbalové poháry, běloruské musí své zápasy hrát mimo svou zemi. Ruští ani běloruští atleti také nestartovali na loňském mistrovství světa v americkém městě Eugene ani na mistrovství Evropy v Mnichově.

Video: Satelitní záběry ukazují zkázu Bachmutu (6. 1. 2023)


Pokračovat ve čtení