Minus 50? Kruté i pro otrlé místní. V nejchladnějším městě světa udeřila drsná zima

Minus 50? Kruté i pro otrlé místní. V nejchladnějším městě světa udeřila drsná zima; Zdroj foto: Reuters

Obyvatelé hornického města, které se nachází 5000 km východně od Moskvy na věčně zmrzlé půdě ruského Dálného východu, se často setkávají s tím, že teploměr pravidelně klesá hluboko pod minus 40 stupňů. Letošní lednové teploty ale překvapily i je.

„Nedá se s tím bojovat. Buď se přizpůsobíte a obléknete se podle toho, nebo trpíte,“ říká Anastasia Gruzdevová, oblečená ve dvou šálách, dvou párech rukavic a několika čepicích a kuklách. 

Podle další obyvatelky, která na místním trhu prodává mražené ryby, je klíčové vrstvení oblečení. „Prostě se teple oblečte. Po vrstvách, jako zelí,“ řekla Nurgusun Starostinová. V roce 2018 byla dokonce prý taková zima, že některým obyvatelům zmrzly řasy. „Náš trh je nejchladnějším trhem na světě,“ dodává ale s úsměvem v teplém oblečení zabalená trhovkyně.

V Jakutsku, kde žije necelý milion obyvatel, bývají zimy extrémní – dokonce i na ruské poměry. Gruzdevová ale přiznává, že zažila i horší mráz. „V Tjoplym Ključi (vesnice vzdálená 500 kilometrů severozápadně od Jakutska) byla opravdu zima. Ve městě takový mráz necítíte. Nebo je to jen mozek, který vás na to připravuje a říká vám ‚všechno je normální‘,“ dodává v ulicích promrzlého Jakutska i ona se smíchem.


Pokračovat ve čtení