Matovič opět nabídl demisi, pokud vládní strany podpoří návrh rozpočtu. Podpoří jej

Matovič opět nabídl demisi, pokud vládní strany podpoří návrh rozpočtu. Podpoří jej; Zdroj foto: Asociated Press

Šéf vlády podle slovenských médií zároveň uvedl, že ministr financí a šéf hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič skončí v čele resortu financí poté, co parlament rozpočet schválí.

Podle Sulíka se stane od pátku pověřeným ministrem financí zřejmě právě premiér Heger. Matovič v úterý nabídl svůj odchod z vlády, pokud SaS pomůže dosluhujícímu kabinetu schválit státní rozpočet na příští rok.

Rozpočtové provizorium by mohlo bránit v pomoci lidem zasaženým prudce rostoucími cenami energií. Kabinet totiž v návrhu rozpočtu vyčlenil na kompenzace cen energií kolem 3,5 miliardy eur, v přepočtu 84,7 miliardy korun, a zástupci koalice dříve slibovali, že rodinám v zemi se ceny elektřiny v roce 2023 nezmění, teplo a zemní plyn podraží shodně o 15 procent. Podle Matoviče nelze bez schválení rozpočtu zajistit pomoc lidem v souvislosti s vysokými cenami energií.

Demisi nabídl Matovič už minulý týden před hlasováním sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě. Krok tehdy rovněž podmínil schválením rozpočtu a také tím, že SaS v parlamentu stáhne návrh ohledně nedůvěry kabinetu.

SaS Matovičovu nabídku tehdy odmítla. Ministr financí nakonec přijel do prezidentského paláce, na poslední chvíli si ale vlastní demisi rozmyslel, byť příslušný dokument už podepsal. Krátce nato sněmovna vyslovila vládě nedůvěru.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pátek Hegerovu vládu odvolala, jeho kabinet podle ústavy zůstane v úřadu až do jmenování nové vlády, ovšem s omezenými pravomocemi.

Na schválení rozpočtu se podle webu Teraz.sk nyní dohodly strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), Jsme rodina, Svoboda a Solidarita (SaS) a Za lidi.

Video: „Očekáváme pomstychtivost a zákeřnost,“ komentoval Matovič pád slovenské vlády (16. 12. 2022)


Pokračovat ve čtení