Loučení se „Štrougalovým Mordorem“. Fotky největšího domu v zemi, který navždy zmizí

Loučení se "Štrougalovým Mordorem". Fotky největšího domu v zemi, který navždy zmizí; Zdroj foto: Aktuálně.cz / Archiv Federálního ministerstva dopravy a spojů / O2 Czech Republic / Cetin / Se souhlasem k užití

Od 70. let stojí kousek od rozlehlých Olšanských hřbitovů jedna z nejobjemnějších budov v zemi. Přehlédnout ji nelze. A to nejen kvůli 72 tisícům metrů užitné plochy či jejímu exponovanému umístění na žižkovských pláních, ale i kvůli osmnáctipatrové radioreléové telekomunikační věži, která měří 85 metrů.

Ústřední telekomunikační budova byla postavena v letech 1972 až 1979. Na začátku ledna 1980 ji slavnostně otevíral tehdejší komunistický premiér Lubomír Štrougal a ministr spojů Vlastimil Chalupa. Stavba vyšla na tehdy závratnou 1,5 miliardy československých korun. Ve své době zde pracovalo až 2500 lidí, zejména spojovatelek, kterých bylo přibližně tisíc. Z budovy se řídily veškeré mezinárodní hovory a část meziměstských.

Obrovské prostory však kvůli modernizaci technologií začaly být poměrně brzy zbytečné. Po roce 1989 zde sídlily telekomunikační společnosti. Nyní se začal komplex bourat. Nahradí ho bytová zástavba.


Pokračovat ve čtení