Léky na covid-19 budou od ledna i na e-recept. Vydávat je nově mohou všechny lékárny

Léky na covid-19 budou od ledna i na e-recept. Vydávat je nově mohou všechny lékárny; Zdroj foto: Reuters

„Díky vydaným opatřením bude možné uhradit tyto léčivé přípravky z veřejného zdravotního pojištění při výdeji v kterékoliv lékárně, a to na základě běžného elektronického receptu vystaveného ošetřujícím lékařem,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Paxlovid a lagevrio jsou antivirové léky vyvinuté proti covidu-19 ve formě tablet, určené zejména pro léčbu v domácím prostředí. Jejich podání má podle ministerstva zamezit rozvoji těžké formy nemoci a potřeby hospitalizace u rizikových pacientů. Dosud museli lékaři předepsat lék na papírový doklad, protože nebyl hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Vyzvednout ho pak bylo možné jen v nemocničních lékárnách, od 1. ledna 2023 ho však budou moci objednat všechny lékárny.

Možnost stanovit cenu a úhradu z veřejného zdravotního pojištění mimořádným opatřením má ministerstvo od začátku letošního prosince, kdy vstoupila v platnost novela zákona o léčivech. Výjimečně to lze udělat u léků, které jsou významné z hlediska ochrany veřejného zdraví.


Pokračovat ve čtení