Kupování vánočních stromků je morální korupce, uvedl turecký úřad pro náboženství

Kupování vánočních stromků je morální korupce, uvedl turecký úřad pro náboženství; Zdroj foto: Reuters

Ve vzkazu, zveřejněném na internetu, orgán označil oslavy příchodu Nového roku za úpadek morálních hodnot, mravů a tradic. Podle Diyanetu jsou tyto oslavy kulturní korupcí a „nemají nic společného s našimi tradicemi a kulturou“.

Úřad spadající pod prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana také razí tvrdý zákaz pití alkoholu, které označuje za „původ všeho zla“, či provozování loterií a různých slosování. Některá turecká média ale poukazují na to, že úřad je financován ze státních daní, a tudíž i různých odvodů z loterijních aktivit či prodeje alkoholických nápojů.

Názory úřadu nejsou právě závazné, jeho existence ale podle kritiků poukazuje na rostoucí přítomnost náboženství v turecké společnosti a institucích. Erdogan přitom dlouhodobě čelí kritice, že prosazuje růst vlivu islámu v tureckém státě, který se definoval jako sekulární. Od zániku Osmanské říše a vzniku moderního tureckého státu, za jehož zakladatele bývá označován první turecký prezident Mustafa Kemal Atatürk, v příštím roce uplyne 100 let.


Pokračovat ve čtení