KLDR se chlubí testem nové zbraně. Náš dron vyvolá radioaktivní tsunami, tvrdí

KLDR se chlubí testem nové zbraně. Náš dron vyvolá radioaktivní tsunami, tvrdí; Zdroj foto: Profimedia

KCNA tento pátek vůbec poprvé informovala o dronu s názvem Haeil, v překladu tsunami nebo přílivová vlna. „Tento jaderný podvodní útočný dron může být nasazen na jakémkoli pobřeží a v jakémkoli přístavu nebo může být na akci tažen lodí,“ uvedla severokorejská agentura.

Během testu se podle ní dron pohyboval pod vodou v hloubce 80 až 150 metrů více než 59 hodin, než ve čtvrtek explodoval u východního pobřeží země u falešného přístavu, který zde armáda vystavěla. Test podle Severokorejců „plně potvrdil smrtící sílu“ dronu. 

„Úkolem podvodní strategické nukleární zbraně je nepozorovaně se dostat do nepřátelských vod, kde pomocí podvodní exploze určené ke zničení námořních úderných skupin a důležitých přístavů protivníka vytvoří obří radioaktivní tsunami,“ uvedla KCNA. 

Britská stanice BBC uvádí, že nejnovější zbraň KLDR se pravděpodobně pokouší přiblížit ruským podvodním bezpilotním torpédům Poseidon, která by měla být schopna nést běžné i jaderné hlavice a následně skutečně vyvolat radioaktivní tsunami.  

Na test dohlížel přímo severokorejský vůdce Kim Čong-un, který uvedl, že zbraň má sloužit jako varování Spojeným státům a Jižní Koreji, aby si „uvědomily neomezenou a zrychlující se schopnost KLDR odstrašit jadernou válku,“ cituje ho BBC.

Severokorejský test přišel den po skončení největšího společného vojenského cvičení Jižní Koreje se Spojenými státy za posledních několik let. Už dříve KLDR varovala, že pokud bude cvičení pokračovat, udělá z Tichého oceánu svou „střelnici“, uvádí agentura Bloomberg. 

Reuters poznamenává, že není jasné, jestli se už komunistickému režimu skutečně podařilo zmenšit jaderné hlavice natolik, aby je mohly nést některé z jeho menších zbraní, jako třeba podvodní dron. Leif-Eric Easley, odborník z univerzity v Soulu, uvedl, že k tvrzení, že KLDR má podvodní dron schopný nést jadernou hlavici, by se mělo přistupovat skepticky.

KCNA také nyní potvrdila několik testů balistických raket z tohoto týdne, při jednom z nich armáda simulovala i útok s jadernou hlavicí.

Letos už komunistická země odpálila několik desítek raket, loni jich bylo rekordních více než 70, včetně mezikontinentálních balistických střel schopných dosáhnout americké pevniny. Američtí a jihokorejští představitelé i proto varovali, že se komunistická země může připravovat na první jaderný test od roku 2017.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol v pátek uvedl, že bezohledná akce Pchojngjangu nezůstane nepotrestána. Dodal, že Soul posílí bezpečnostní spolupráci se Spojenými státy a s Japonskem, cituje ho Bloomberg.

Video: Severokorejská televize odvysílala video s odpaly raket (24. 3. 2023)


Pokračovat ve čtení