Kadyrov a Prigožin vyrazili proti ruskému generálovi. Vojákům chtěl zakázat plnovous

Kadyrov a Prigožin vyrazili proti ruskému generálovi. Vojákům chtěl zakázat plnovous; Zdroj foto: Reuters

Ruský generálplukovník ve výslužbě a nyní poslanec Státní dumy (dolní komory ruského parlamentu) Viktor Sobolev narazil na kritiku svého návrhu, aby v rámci utužení disciplíny ruští vojáci nesměli nosit plnovous a aby jim nadřízení odebrali mobilní telefony a tablety.

„Nemyslím si, že i v případě plného bojového nasazení si voják nenajde patnáct až dvacet minut, aby se upravil. Vojáka sledují civilisté a měl by být příkladem. Když je voják neupravený a neoholený, nectí ho to ani jako člověka, ani jako vojáka“ citoval generálplukovníka ve výslužbě server rbk.ru.

Zákaz mobilů Sobolev odůvodnil bezpečností. Navrhuje tento krok necelé tři týdny poté, co ukrajinské dělostřelectvo na Nový rok zasáhlo ruskou základnu, kterou lokalizovalo také díky signálům mobilních telefonů.

Sobolevovy návrhy následně napadli dva muži, kteří podle agentury Reuters uzavřeli jakési taktické spojenectví a kritizují ministerstvo obrany za způsob, jakým rozhoduje o válce na Ukrajině. Čečenský prezident Ramzan Kadyrov a šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny, oligarcha Jevgejin Prigožin.

Oba dva jsou považováni za rivaly ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu ruské armády Valerije Gerasimova. Dokonce se hovoří o tom, že tyto dvě dvojice spolu bojují o přízeň prezidenta Vladimira Putina.

Kadyrov označil Sobolevův návrh za provokaci. „Pan generálplukovník má hodně volného času,“ komentoval návrh sarkasticky na sociální síti Telegram. Čečenský prezident řekl, že skoro všichni čečenští vojáci nosí plnovous, protože jim to ukládá jejich muslimská víra. „Plnovous nosil náš milovaný prorok Mohamed,“ dodal Kadyrov.

Přidal se k němu také Prigožin. „Vojáci se na frontě většinu myjí vodou z lahve a břitva je opravdu velký luxus. Nemálo muslimů i pravoslavných nosí plnovous z náboženských důvodů. Plnovous na frontě je symbol a tradice,“ prohlásil Prigožin s tím, že vojáci se bez mobilů kvůli komunikaci neobejdou.

Ministerstvo obrany se ke sporu nevyjádřilo. Sám Sobolev ale po kritice zmírnil svá prohlášení a řekl, že proti nošení plnovousu z náboženských důvodů nic nemá. „Myslel jsem to tak, že voják má mít plnovous upravený. Neupravenost je nepřijatelná, zatímco vousy, alespoň ty, jejichž důvodem je náboženské vyznání, jsou přípustné, protože to muslimské jednotky stmeluje,“ dodal poslanec, který je členem branně-bezpečnostního výboru Státní dumy.

Prigožin i Kadyrov se těší privilegiu veřejně kritizovat armádu a její vedení. Ke stažení od Charkova loni v září oligarcha a zakladatel žoldnéřské skupiny uvedl: „Někteří generálové by měli jít bosí s kalašnikovem v ruce přímo proti nepřátelským pozicím.“ Nedávno zase na videozáznamu říkal svým vojákům, že Rusko prý může porazit Ukrajinu a NATO, ale brání mu v tom „byrokraté, kteří si na novoročních oslavách užívají šampaňské“.

Čečenec Kadyrov zase několikrát zopakoval, že ruští velitelé si mají počínat rozhodněji a nesmějí vydávat rozkazy k ústupu.

Video: Ukrajinci získali vysílačku ruského vojáka (18. 1. 2023)


Pokračovat ve čtení