Jako útok na Kongres. Příznivci brazilského exprezidenta vtrhli do parlamentu

Jako útok na Kongres. Příznivci brazilského exprezidenta vtrhli do parlamentu; Zdroj foto: Reuters

Na fotografiích a záběrech z brazilského hlavního města šířících se na sociálních sítích byly vidět davy lidí v areálu brazilského parlamentu v metropoli Brasília. Některé je zachycovaly na rampě vedoucí na střechu budovy, na dalších byli protestující, kteří pronikli do jednoho ze sálů.

Snímky agentury AP z paláce Planalto, který je oficiálním prezidentovým pracovištěm, ukazují demonstranty, kterak listují v dokumentech na stole nebo se dostávají dovnitř budovy rozbitými okny. Prezident Lula da Silva se podle Reuters v době vpádu do budov státních institucí nenacházel v metropoli, ale ve státě Sao Paulo.

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro nedělní útok odsoudil. „Poklidné demonstrace v mezích zákona jsou součástí demokracie. Avšak pustošení a vpád do veřejných budov se pravidlům vymykají,“ napsal Bolsonaro v příspěvku na Twitteru. Dodal také, že vždy bránil demokracii a svobodu a respektoval zákony a ústavu a odmítl obvinění svého nástupce Luly da Silva, podle kterého svým chováním nepokoje podnítil.

Bolsonaro dosud výslovně neuznal svou porážku v loňských prezidentských volbách a oproti zvyklostem se nezúčastnil inaugurace svého nástupce. Místo toho odletěl na Floridu.

Dění odsoudil i předseda jeho Liberální strany Vlademar Costa Neto. „Nemůžeme s vpádem do Národního kongresu souhlasit,“ uvedl.

Potyčky mezi policií a demonstranty

Náměstí tří mocí, kde se nachází jak budova parlamentu, tak nejvyššího soudu i prezidentský palác, zaplavily tisíce protestujících. Místní média jejich počet odhadla na 3000. Předseda brazilského senátu Rodrigo Pacheco podle AP uvedl, že v pohotovost byl kvůli nepokojům uveden celý policejní aparát.

Soudě podle videí na sociálních sítích propukly mezi demonstranty a policií potyčky. Na jednom ze záznamů je vidět, jak se rozzuřený dav vrhá na policistu na koni, shazuje ho a bije tyčemi. Další zobrazuje demonstranty fyzicky napadající novináře. Mnozí demonstranti byli ve žlutém a zeleném oblečení, barvách brazilské vlajky, které zároveň symbolizují působení Bolsonara v prezidentském úřadu.

„Tento absurdní pokus o prosazení jejich vůle nemá šanci na úspěch,“ reagoval na Twitteru ministr spravedlnosti Flávio Dino.

Předsedkyně Lulovy Strany pracujících Gleisi Hoffmannová obvinila šéfa federálního okrsku Ibaneise Rochu ze zodpovědnosti za nepokoje. „Byl to ohlášený zločin proti demokracii, proti vůli voličů a za jiné zájmy,“ uvedla. Rocha s okamžitou platností propustil šéfa bezpečnosti v hlavním městě Andersona Torrese. „Vyslal jsem do ulic všechny bezpečnostní složky, aby zodpovědné zadržely a potrestaly,“ uvedl Rocha.

Brazilský nejvyšší soud vzápětí samotného Rochu z funkce guvernéra hlavního města dočasně odvolal, informovala později agentura Reuters.

Biden i Macron útok odsoudili

Útok odsoudil americký prezident Joe Biden, který jej označil za „nehorázný“, i ministr zahraničí Antony Blinken. Podporu Lulovi vyjádřil mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který mu prostřednictvím Twitteru vzkázal, že „není sám a má podporu Mexika, amerického kontinentu i světa“. Z Evropy nepokoje odsoudil například francouzský prezident Emmanuel Macron či předseda Evropské rady Charles Michel.

Bolsonarovi sympatizanti týden po skončení jeho funkčního období protestovali proti návratu levicově orientovaného Luly k moci už od konce října, kdy Lula ve volbách těsně porazil krajně pravicového prezidenta Bolsonara. Demonstranti blokovali silnice, zapalovali auta a shromažďovali se před armádními budovami, kde žádali ozbrojené síly o zapojení, popsala agentura AP. Úřadu se Lula ujal minulou neděli. Bolsonaro svou porážku výslovně neuznal a oproti zvyklostem se nezúčastnil inaugurace svého nástupce. Místo toho odletěl na Floridu.

Média dávají událost do souvislosti s útokem přívrženců bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na sídlo Kongresu v centru Washingtonu z 6. ledna 2021. Ani oni se nechtěli smířit s volební porážkou svého favorita. Při vpádu do Kapitolu zemřelo pět lidí a zranění utrpělo nejméně 140 policistů. Za účast při násilnostech bylo obžalováno kolem 900 lidí, z toho 470 u soudu uznalo vinu.


Pokračovat ve čtení