Íránská policie zadržela několik fotbalistů za to, že slavili s ženami a pili

Íránská policie zadržela několik fotbalistů za to, že slavili s ženami a pili; Zdroj foto: Reuters

„Fotbalisté a bývalí hráči jednoho z hlavních teheránských fotbalových klubů byli včera večer (v sobotu) zatčeni na smíšeném večírku ve městě Damávand,“ uvedla polooficiální agentura Tasním. „Někteří z hráčů byli po požití alkoholu v podnapilém stavu,“ dodala. Totožnost fotbalistů a jejich klubů, neupřesnila.

Podle tiskové agentury YJC, která je napojená na íránskou státní televizi, se jednalo o narozeninovou oslavu. Všichni zadržení byli podle ní propuštěni s výjimkou jedné osoby, která není fotbalista. Prokurátora uvedl, že proti zadrženým byl zahájeno řízení a podrobnosti budou zveřejněny později, napsala polooficiální agentura Fars.

Společenská omezení patří k problémům, které v posledních měsících vyvolaly v Íránu masové nepokoje. Protesty zemí zmítají od smrti 22leté íránské Kurdky Mahsy Amíníové, která zemřela za nevyjasněných okolností v polovině září poté, co ji zadržela mravnostní policie. Důvodem údajně bylo, že měla příliš volně nasazený hidžáb – šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musejí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti. Podle policie utrpěla infarkt, podle kritiků a její rodiny však zemřela na následky policejní brutality.

Nynější protesty namířené proti rigidním pravidlům oblékání žen a proti teokratické vládě představují jednu z největších výzev pro islámskou republiku od revoluce z roku 1979. Teherán protesty označuje za výtržnosti a z jejich podněcování obviňuje stoupence demonstrantů z ciziny.

Od počátku nepokojů bylo kvůli podpoře demonstrací několik íránských fotbalistů zatčeno, popřípadě měli problémy problémy s úřady. Dva dny po Vánocích například íránské úřady odklonily letadlo směřující do Dubaje, aby zabránily manželce a dceři bývalého kapitána fotbalové reprezentace Alího Daeího opustit zemi. Daeí nedávno podpořil boj za práva žen v této islámské zemi, za což mu úřady zabavily pas.


Pokračovat ve čtení