Hořící autobusy a slzný plyn. Příznivci Bolsonara se v metropoli střetli s policií

Hořící autobusy a slzný plyn. Příznivci Bolsonara se v metropoli střetli s policií; Zdroj foto: Reuters

Protesty vypukly v pondělí večer místního času před sídlem federální policie v Brasílii. Shromáždili se tam příznivci prezidenta Jaira Bolsonara, kteří požadovali propuštění jednoho z pořadatelů demonstrací proti zvolení levicového kandidáta a exprezidenta Luly do čela země. Muž je vyšetřován z pořádání protidemokratických protestů.

Policie se snažila dav rozehnat za použití slzného plynu. Demonstranti na ni pak zaútočili házením předmětů a pyrotechniky. Poničeno a zapáleno bylo i několik vozů a autobusů. Úřady neuvedly, kolik lidí bylo zadrženo.

Sídlo policie se nachází nedaleko hotelu, kde v hlavním městě pobývá Lula. Podle některých zdrojů demonstranti protestovali i před touto budovou. Podle Lulova týmu byl však zvolený prezident po celou dobu v bezpečí.

Po Lulově vítězství v druhém kole prezidentských voleb na konci října vyšly do ulic tisíce příznivců jeho soupeře, stávajícího prezidenta a krajně pravicového politika Bolsonara. Několik dní po volbách demonstranti blokovali dálnice a silnice, pak se začali scházet před armádními posádkami a vyzývali vojáky, aby zabránili předání moci novému prezidentovi. Armáda ale dala najevo, že nic takového se nechystá podniknout.

Lula v pondělí dostal od volebních orgánů osvědčení o zvolení do prezidentského úřadu. Druhé kolo voleb vyhrál s 50,9 procenta preferencí. Jeho soupeř Bolsonaro před volbami často mluvil o tom, že brazilský systém volby je zranitelný a umožňuje podvody, což ale volební orgány odmítly. Svou porážku neuznal a po neúspěšném druhém kole voleb velmi omezil veřejná vystoupení. Lula vstoupí do funkce 1. ledna.


Pokračovat ve čtení