Fischer vyzval k podpoře Pavla. Uznal porážku a nevyloučil třetí kandidaturu

Fischer vyzval k podpoře Pavla. Uznal porážku a nevyloučil třetí kandidaturu; Zdroj foto: Václav Vašků

Do sečtení hlasů zbývá posledních pár desítek minut, ve štábu Pavla Fischera už je ale znát jasná prohra. Kandidát na prezidenta v prvním kole letošních voleb získal méně procent než před pěti lety, kdy pro něj hlasovalo 10,23 procenta voličů. Na třetím místě tenkrát figuroval za postupujícími Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem.

Fischer dorazil do volebního štábu těsně před půl třetí společně s rodinou. Při příchodu sebejistě odpověděl, že věří, že postoupí do druhého kola, svoji prohru ale bere sportovně. „Za výsledek, kterého jsme dosáhli, jsem rád. Chtěl bych poděkovat své rodině, všem svým voličům a sponzorům. Zároveň panu předsedovi Marku Bendovi a předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi, kteří mě přišli podpořit,“ řekl Fischer. 

Předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost podpoří ve druhém kole generála Petra Pavla, který postupuje jako soupeř expremiéra Andreje Babiše z hnutí ANO. „Za chvíli za Pavlem pojedu a setkáme se, naše týmy se právě domlouvají na konkrétním čase,“ uvedl na tiskové konferenci. 

Přestože už podruhé v prezidentské volbě neuspěl, v politické kariéře hodlá pokračovat. V minulosti byl šéfem politického odboru v kanceláři prezidenta Václava Havla, velvyslancem ve Francii, teď je jedním z nejviditelnějších senátorů. Na dotaz, zda bude kandidovat potřetí, odpověděl, že se nejprve musí poradit se svým týmem. Možnost ale nevyloučil. 

Podobně to vidí jeho podporovatelé z řad politiků. „Je to ještě předčasné,“ uvedl ve Fischerově štábu poslanec Hayato Okamura z KDU-ČSL. „Myslím, že by bylo moc dobře, aby byl především znovu zvolen senátorem a pokračoval ve své práci v bezpečnostním sektoru,“ sdělil.

Průzkumy předpovídaly Fischerovi zhruba pětiprocentní výsledek, získaný počet hlasů tak nepřekvapil. Těsně před volbami senátor své voliče nabádal k tomu, aby průzkumy nebrali vážně – právě proto, že před pěti lety svým výsledkem překvapil a stal se jedním ze skokanů roku. „V poslední době slyším, že bychom se měli řídit průzkumy nebo že bychom měli volit menší zlo. To je ale manipulace svobodné volby,“ prohlašoval.

V letošní volbě tomu ale bylo jinak. Žádná „tyrkysová revoluce“, jak se přezdívalo neformálnímu hnutí na podporu Fischerovy kampaně, se letos nekonala. Senátor v průzkumech od začátku ztrácel na trojici nejsilnějších – Petra Pavla, Danuši Nerudovou a Andreje Babiše. Čelil tak výzvám, aby odstoupil a „přenechal“ svůj hlas silnějším kandidátům. Odmítal to s tím, že má právo kandidovat a chce bojovat dál.


Pokračovat ve čtení