Evropský parlament debatoval o násilí proti ženám. Česko i Slovensko sklidilo kritiku

Evropský parlament debatoval o násilí proti ženám. Česko i Slovensko sklidilo kritiku; Zdroj foto: Reuters

„Každá třetí žena v Evropské unii se stane obětí násilí, každých šest hodin jedna. Neustále dochází k vraždám a násilí. Musíme reagovat,“ zdůraznila italská europoslankyně Pina Piciernová z poslanecké skupiny Socialistů a demokratů.

„Je ostuda, že šest členských zemí stále neratifikovalo Istanbulskou úmluvu,“ řekla Estonka Yana Toomová a konkrétně zmínila Česko, Maďarsko, Slovensko, ale i Polsko, kde konzervativní vláda ohlásila záměr od úmluvy odstoupit. Španělka María Soraya Rodríguezová Ramosová ke zmíněným zemím ještě přidala Bulharsko, Litvu a Lotyšsko a hovořila o této skupině jako o „nejvíce reakcionářských státech“.

„Nemůžeme být rukojmím států, které se snaží vše brzdit,“ usoudila italská europoslankyně Laura Ferraraová. „Zatímco se bavíme o ratifikaci, padesátka žen v EU se stane obětí každý týden,“ rozhořčila se švédská sociální demokratka Evin Incirová. „Spravedlnost by v 21. století měla být na straně obětí,“ apelovala Sylwia Spureková z Polska a pozastavila se nad tím, proč EU neratifikovala úmluvu jako celek. K tomu vybízí návrh usnesení, o kterém má EP hlasovat ve středu.

Španělská europoslankyně Margarita de la Pisa Carriónová naopak namítala, že EU nemůže být součástí mezinárodní úmluvy a EP se nemůže takto vměšovat a vynucovat si ratifikaci. „Je to promarněný čas a deformované nástroje,“ prohlásila. Namísto konfliktu je podle ní záhodno podporovat harmonické soužití a mír. „Rodina je zásadní, krása spasí svět,“ řekla.

„Ženy a muži jsou si rovni – a to vždy bude nadřazeno kultuře, která ženy zahaluje, mrzačí, zavírá doma a brání jim chodit do škol,“ prohlásil Jordan Bardella z řad francouzské krajní pravice. „Jak je možné podporovat práva žen a současně z veřejných prostředků financovat nepřátele žen a Evropy?“ ptal se na adresu unijní politiky.

„Je tu nějaký stát, který úmluvu ratifikoval, a vzápětí došlo ke snížení trestných činů spáchaných vůči ženám?“ otázal se chorvatský konzervativec Ladislav Ilčić. „V příliš mnoha členských státech neexistuje dostatečná legislativa. Vysíláte ženám a dívkám signál, že vás jejich život nezajímá. Jestli ano, musíte ratifikovat úmluvu tady a teď,“ odpověděla Incirová.

„Bohužel existují politické strany a politici, a to i u nás v Česku, kteří na jedné straně tvrdí, že jsou proti násilí na ženách, na druhé straně však odkládají, oslabují a zastavují opatření, která by měla ženám poskytnout potřebnou ochranu,“ uvedl Marcel Kolaja (Piráti). Istanbulská úmluva je podle něj nástrojem pro zlepšení záchranné sítě pro oběti násilí, protože je výčtem řešení, jak násilí vymýtit, jak posílit prevenci, jak posílit vymahatelnost práva.

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) ČTK řekla, že debata je příliš ideologická. Kdyby úmluva skutečně dokázala zabránit domácímu násilí, hlasovala by pro ni podle svých slov „nohama rukama“. Ale tak tomu podle ní není, a tak hodlá hlasovat proti nezávazné rezoluci EP. Úmluva podle Šojdrové může posloužit státům, které nemají dostatečnou vlastní legislativu, ale sama ČR přijala zákon proti domácímu násilí dávno před úmluvou.

Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) dnes ohlásila iniciativu „kondom za konsent“ na podporu nevládních organizací bojujících proti domácímu násilí, sexualizovanému násilí a usilujících o přísnější definici znásilnění. Lidem, kteří tyto organizace podpoří, slibuje růžový prezervativ určený k sexu za oboustranného souhlasu. „Dělám to symbolicky na den svatého Valentýna, kdy slavíme lásku, a chci ji tím i chránit,“ řekla Gregorová.

Podmínka za znásilnění? Vina se hází na oběť a následky bagatelizují, říká Hrdá (29. 8. 2022)


Pokračovat ve čtení